پس انداز با صندوق قرض الحسنه

داشتن سواد مالی بدین معنی است که چگونه می توانید پول خود را مدیریت کنید. این امر مستلزم آن است که یاد بگیرید چگونه صورت حساب خود را بپردازید، چطور وام بگیرید، پس انداز کنید و چگونه سرمایه گذاری کنید و برای بازنشستگی برنامه ریزی کنید. ابتکار عمل برای خودآموزی و رشد دانش مالی خود را، با اصول مدیریت پول شروع کنید. برای بالا بردن دانش مالی خود وقت بگذارید تا قادر باشید در زمینه پس انداز و سرمایه گذاری تصمیمات بهتری بگیرید. با در نظر گرفتن تاثیر عواملی مانند رده سنی، داشتن استعداد و توانایی، میزان نقدینگی و همچنین با در پیش گرفتن عادت های مالی مناسب می توان آینده مالی خوبی برای خود رقم زد.
اینکه چگونه و چطور پول های خود را مدیریت می کنید به چگونگی عملکرد شما بستگی دارد که این امر در طول زندگی به شما سود می رساند. به دست آوردن و خرج کردن پول، توجه به موعد سر رسید هزینه های مالی و هزینه های مربوط به فاکتور ها و صورت حساب ها و نهایتا داشتن توانایی برای بدست گرفتن کلی امور و مسئولیت کامل برای تصمیم گیری صحیح درمورد خرید ها و سرمایه گذاری های اصلی به طور مداوم، کار آسانی به نظر نمی رسد.
لذا برای مدیریت پول و درآمد تان نیاز به درک اساسی از اعتبار شخصی و تمایل تان به پذیرش مسئولیت دارید. یعنی صورت حساب خود را به موقع پرداخت می کنید و خود را در بدهی غرق نمی کنید. شما این واقعیت را می پذیرید که گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف بلند مدت می بایست از بعضی نیاز های خود چشم پوشی کنید.
پس باید برنامه ریزی مالی داشته باشید، پول پس انداز کنید، حواس تان به اندوخته مالی تان باشد، اگر پولی خرج می کنید این خرج عاقلانه باشد و برای موارد ضروری دست به خرید های بزرگ و پر هزینه بزنید. شما فرق بدهی خوب با بدهی بد را درک می کنید در نتیجه بایستی مداوما به سبد خرید تان، میزان پس انداز و مقدار سرمایه گذاری خود سر بزنید. شما خوب می دانید از چه چیز هایی سر در نمی آورید و اگر جایی نیاز به کمک داشتید چگونه باید آن را طلب کنید. با سواد بودن از نظر مالی یعنی اینکه بی جهت پول قرض ندهید تا هیچ وقت بی پول نشوید.

چگونه پول خود را مدیریت می کنید؟

رسیدگی به امور مالی به روش صحیح باید برای شما در اولویت قرار داشته باشد که در نتیجه این امر هزینه های روزانه شما و تصمیم گیری در مورد پس انداز پول برای شما مدیریت خواهد شد. کارشناسان امور مالی توصیه می کنند که برای یاد گیری اصول اولیه وقت بگذارید، این اصول از شیوه مدیریت حساب چک یا حدود بدهی گرفته و تا نحوه پرداخت به موقع قبض را شامل می شود. مدیریت پول شما نیاز به توجه مداوم به مخارج و حساب های شما دارد و اینکه فراتر از توانایی مالی خود قدمی برندارید.

پس انداز پول در بانک

افزایش موجودی حساب های مالی با باز کردن یک حساب بانکی آغاز می شود. پس از کشیدن چک، از روش واریز مستقیم استفاده کنید. این امر امنیت پول و حساب شما را بالا می برد و شما را از پرداخت سود به بانک ها یا شرکت های پیش پرداخت پول که درصدی از چک شما را شارژ می کنند، نجات می دهد.
داشتن یک حساب بانکی برای شما آرامش خاطر، دسترسی به مزایا و امنیت را به همراه دارد و با استفاده از چک و کارت های اعتباری که با آنها پرداخت انجام می دهید، سوابق معاملاتی شما ثبت می شود و نشان می دهد پول شما کجا خرج شده است.
برای انتخاب نوع حساب گزینه هایی پیش روی شما قرار دارد. بیشتر افراد یک حساب جاری و بدهی یا پس انداز یا ترکیبی از آن را انتخاب می کنند. این حساب ها این امکان را برای شما فراهم می کند که صورت حساب ماهانه خود را پرداخت کنید و سهولت عدم حمل وجه نقد یکی دیگر از مزایای این نوع حساب ها به شمار می آید. هر حساب دارای مزایا و معایب خاصی است. کارشناسان توصیه می کنند یک حساب پس انداز قرض الحسنه داشته باشید تا بتوانید برای پرداخت هزینه های غیر منتظره مالی و موارد اضطراری مانند هزینه های پزشکی، خرید چرخ ماشین یا شهریه دانشگاه اندوخته ای داشته باشید. می توانید این حساب را در بانک های قرض الحسنه افتتاح کنید اما پیشنهاد ما پس انداز در صندوق قرض الحسنه خانوادگی و دوستانه است. البته دلایلی هم برای این پیشنهاد داریم.

وقتی پول خود را در صندوق قرض الحسنه خانوادگی پس انداز می کنید بسیاری از مشکلات را با یک جهش پشت سر خواهید گذاشت. با راه اندازی صندوق قرض الحسنه خانوادگی یا عضویت در یکی از آن ها که می شناسید، دیگر خبری از چندین صفحه فرم و ارائه انواع مدارک و ضمانت ها و آوردن چند ضامن برای دریافت وام نیست. بنا در چنین صندوق هایی پیوندهای فامیلی و دوستی و صداقت است و با ارائه مدارک ساده تمام مراحل انجام خواهد شد. در بسیاری از صندوق ها که روابط بین اعضا بسیار نزدیک است نیاز به هیچگونه مدرک و ضمانتی نیست. تا اینجا چندین گام جلوتر از زمانی هستید که چنین حسابی در یک بانک دارید.

معمولا بازپرداخت اقساط وام ها بدون کارمزد است. نیاز به معدل حساب زیادی ندارد و مجبور نیستید چند ماه قبل از درخواست وام، مبلغ زیادی برای افزایش معدل، در حساب خود داشته باشید. حق عضویت هایی که پرداخت می کنید، یک روند آهسته و پیوسته ای برای پس انداز شما خواهد بود که در مواقع ضروری به کمکتان خواهد آمد.
با توجه به اساس دوستانه بودن این صندوق ها چنانچه در بازپرداخت اقساط با مشکل مواجه شوید، به شرایط خاص شما توجه خواهد شد. در مواقع ضروری، دوستان و اقوام با درک شرایط از نوبت وام خود صرف نظر خواهند کرد تا شما با دریافت وام زودتر از موعد به مشکل پیش آمده رسیدگی نمایید.

داشتن تنها یک حساب، خواه قرض الحسنه یا حساب جاری، انتخاب ضعیفی از سوی شما خواهد بود. داشتن دو نوع حساب متفاوت به شما کمک می کند که مشخص کنید کدام اندوخته مالی برای پس انداز و سرمایه گذاری طولانی مدت و یا پرداخت هزینه های موارد ضروری است.
نگهداری تمام سرمایه تان در یک حساب جاری باعث می شود پول تان همیشه در دسترس شما و آماده ی خرج کردن باشد، در نتیجه علاقه خود را جهت پس انداز و سرمایه گذاری از دست خواهید داد و با پولی که در حساب خود دارید شروع به خرج کردن می کنید. پس نیاز به یک درایت و تصمیم گیری دارید. بیاموزید که بین خرج های ضروری و غیر ضروری باید تفاوت قائل شد. از اپلیکیشن های بانکی یا قرض الحسنه استفاده کنید تا حساب هزینه هایی که می کنید یا مبلغ مانده در حساب های بانکی خود را داشته باشید.

بودجه بندی

برای بودجه بندی لازم است خرج های ماهیانه خود را تجزیه و تحلیل کنید و در صورت لزوم آنها را تغییر دهید. همچنین داشتن بودجه بندی کمک می کند جای اینکه پول تان شما را کنترل کند، شما آن را کنترل کنید. عادت کنید پس انداز داشته باشید، از بحران های مالی اجتناب کنید. حفظ آرامش خاطر از اولویت های ضروری برای شما است.
یک برنامه بودجه موفق شامل موارد زیر است:
نحوه پیگیری برنامه هزینه های ماهیانه
روش های کاهش صورت حساب ماهیانه
نحوه رسیدگی به بدهی
نحوه تمایز بین اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت
تفکیک نیاز های خانواده
پس انداز یکی از گام های اساسی در یک بودجه بندی خوب است. استفاده از یک حساب پس انداز به شما این امکان را می دهد تا از این پول برای پرداخت صورت حساب های ماهیانه خود استفاده نکنید و به مرور زمان یک پس انداز برای انجام خرید های بزرگ در آینده داشته باشید. این پس انداز می تواند برای تعمیرات اتومبیل، خرج های ساختمانی، جراحی های غیر منتظره، سایر نیازهای پزشکی و حتی جمع آوری وجه برای پیش پرداخت خانه استفاده شود. دستیابی به این اهداف و پرداخت هزینه های آن در لحظه ممکن نیست و از طرفی دریافت وام قرض الحسنه از بانک کار آسانی نیست و باز پرداخت اقساط آن سنگین است، از این رو داشتن پس انداز در صندوق های قرض الحسنه خانوادگی می تواند کمک شایانی برای شما باشد.

می توایند همین امروز برای تاسیس صندوق قرض الحسنه فامیلی اقدام کنید. نمونه اساس نامه صندوق قرض الحسنه را مطالعه نمایید و با توجه به قوانین و شرایط مورد نظر خود آن را اصلاح نمایید. گرچه می توان امور صندوق را مانند گذشته در دفتر ثبت کرد و با فایل اکسل انجام داد اما بهتر است از همین ابتدا اساس صندوق خود را سفت و محکم پایه ریزی کنید. با خرید نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب، مدیریت صندوق را بدون نگرانی به عهده بگیرید. حتی اگر صندوق شما دارای چند سال سابقه باشد باز هم می توانید از نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب گندم استفاده نمایید. با کمک این نرم افزار تمام تراکنش ها در لحظه ثبت خواهند شد و کاربران به راحتی می توانند با کمک درگاه بانکی، اقساط خود را پرداخت نمایند. به این ترتیب بخش زیادی از مسئولیت ها از دوش مدیران صندوق برداشته و همچنین در تمام امور و حساب و کتاب های صندوق شفاف سازی خواهد شد.

شرکت سپهر گستر فرتاک پارس با طراحی نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم از جمله شرکت های پیشگام در این عرصه است که با بهره گیری از این نرم افزار کاربران و مشتریان می توانند خدمات بانکی خود را انجام داده و اقدام به پس انداز پول خود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *