انواع حساب بانکی و صندوق های قرض الحسنه

حسابهای-بانکی

به طور قطع برای همه ی ما پیش آمده است که برای افتتاح حساب به بانک مراجعه کنیم و قبل از رفتن با خود کلنجار برویم که چه حسابی باز کنیم؟ کدام حساب برای ما مزیت بیشتری دارد؟ جاری یا قرض الحسنه؟ مدت دار یا کوتاه مدت؟ تفاوت این حساب ها با همدیگر در چیست؟
حساب بانکی در واقع نشان دهنده ثبت وقایع حساب مالی بین موسسه مالی (بانکی) و مشتری بانک است. حساب های بانکی در ایران به دو گروه “سرمایه گذاری” و “قرض الحسنه” تقسیم می شوند. ما در این مطلب قصد داریم انواع این حساب ها را به شما معرفی کنیم زیرا اگر کاربرد و کارکرد هر حساب را به درستی بشناسید بهتر می توانید از خدمات و سیستم بانکی کشور استفاده کرده و از آن بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید.

1. حساب قرض الحسنه

زمانی که شما یک حساب قرض الحسنه در بانک افتتاح می کنید در واقع به این حساب شما سودی تعلق نمی گیرد و بانک در ازای دریافت سپرده شما به آن سودی نمی دهد. به عنوان مثال اگر مدیرتان از شما خواسته است که حسابی در بانک برای پرداخت حقوقتان باز کنید و یا اینکه می خواهید پول پس انداز کنید این بهترین حساب  برای شما است.
در صورتی که مایل باشید می توانید برای این حسابتان درخواست کارت بانکی، اینترنت بانک، موبایل بانک، اس ام اس بانک نمایید و از تمامی مزایای بانکداری الکترونیک بهره ببرید.
خود حساب قرض الحسنه شامل دو نوع حساب دیگر می شود.

• حساب قرض الحسنه پس انداز

آنچه که برای سپرده قرض ‌الحسنه پس انداز تعریف شده است، سپرده‌ ای است که به آن سود تعلق نمی ‌گیرد و برای بهره مندی از “اجر معنوی قرض ‌الحسنه و پاداش اخروی” و استفاده از خدمات بانکی افتتاح می‌شود. برداشت از این حساب محدودیتی ندارد و یکی دیگر از کاربرد های این حساب، افتتاح آن برای اشخاصی است که به سن قانونی نرسیده اند.
برخی از بانک ‌ها برای تشویق افراد به افتتاح حساب قرض ‌الحسنه، هدایایی را با قرعه ‌کشی به دارندگان این حساب‌ ها هدیه می‌دهند.

• حساب قرض الحسنه جاری

“حساب قرض ‌الحسنه جاری” نوع دیگری از حساب قرض ‌الحسنه است که به آن هم باز سودی تعلق نمی گیرد. با این حساب از طریق صدور چک در وجه خود به حامل و یا اشخاص حقیقی و حقوقی در آینده وجه پرداخت می‌کنید. حساب قرض‌ الحسنه جاری از طریق چک قابل ‌برداشت است ولی برخی از بانک‌ ها امکان برداشت از طریق کارت‌ بانکی را نیز فراهم کرده‌ اند.
برخی از بانک ‌ها حسابی را تحت ‌عنوان “حساب پشتیبان” برای یک حساب‌ جاری در نظر می گیرند تا در صورت عدم موجودی یا ناکافی بودن آن، از این حساب برداشت شود. قابل وصول بودن چک‌ های صادره در تمامی شعب یک بانک در سراسر کشور از مزایای این حساب محسوب می‌شود.

2. حساب سرمایه گذاری

اگر قصد افتتاح کردن حساب سرمایه گذاری دارید، بهتر است بدانید این نوع حساب از انواع حساب هایی است که به آن سود تعلق می گیرد. بانک ‌ها طی سال، سود علی‌ الحساب تضمین شده را هر ماه واریز و در پایان سال سهم سود هر حساب را به صورت واقعی مجددا محاسبه می‌کنند و در صورتی ‌که سهم سود از مبالغ واریز شده طی سال بیشتر باشد، اضافه سود به حساب اشخاص واریز می‌شود.
سپرده سرمایه گذاری هم شامل انواع مختلفی از حساب ها است که در ادامه به آنها می پردازیم.

• سپرده سرمایه گذاری بلند مدت

آیا پول پس انداز شده ای  دارید که در کوتاه ‌مدت برنامه ای برای هزینه کردن آن نداشته باشید؟ سپرده بلند مدت بانک‌ ها می‌تواند برای شما جذاب باشند زیرا شما در ازای سپرده‌ گذاری بلند مدت می‌توانید از بانک ‌ها سود دریافت کنید. البته باید توجه داشته باشید که تا یک مدت زمان معینی حق برداشت از حساب خود را ندارید، در غیر این صورت مشمول دریافت سود کوتاه مدت نمی شوید.
اغلب بانک ها برای این نوع حساب دفترچه ای صادر نمی کنند و به دادن یک گواهی به صاحب حساب بسنده می کنند. به این نوع حساب ها کارت بانکی تعلق نمی گیرد و سود آن هم ماه به ماه به حساب دیگری که سپرده کوتاه مدت است واریز می شود. هر چه مدت زمان این سپرده گذاری بیشتر باشد، سود بیشتری به آن تعلق می گیرد. با توجه به مدت زمان سپرده گذاری، این حساب شامل انواع مختلفی می شود، از جمله:
• سپرده سرمایه گذاری 3 ماهه
• سپرده سرمایه گذاری 6 ماهه
• سپرده سرمایه گذاری 9 ماهه
• سپرده سرمایه گذاری یکساله
• سپرده سرمایه گذاری مدت ‌دار ویژه
سپرده سرمایه‌ گذاری مدت‌ دار ویژه نوعی از سپرده‌ های سرمایه‌ گذاری است که سود بالاتری دارد، اما تفاوت آن با سایر سپرده‌ های مدت دار این است که سود آن در پایان دوره واریز می‌شود.

سپرده-سرمایه-گذاری-کوتاه-مدت

• سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت

اگر می‌خواهید سپرده خود را در بانکی قرار دهید که بتوانید علاوه بر برداشت‌ های مکرر پول، سود نیز دریافت کنید، حساب “سپرده کوتاه‌ مدت” بهترین پیشنهاد ما برای شماست.
برای افتتاح این نوع حساب لازم است فرد 18 سال تمام داشته باشد و با به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه خود به یکی از بانک ها مراجعه کند. این حساب ها در تمامی بانک ها دارای سود معینی هستند اما برخی از بانک ها با افزایش میزان سپرده، متعاقبا سود آن را نیز افزایش می دهند.
حساب سپرده ‌ای که به عنوان کوتاه ‌مدت عادی افتتاح می‌ شود، قابل برداشت است و اغلب بانک ‌ها سود های روزشمار برای آن در نظر می گیرند.
• اغلب این نوع حساب‌ ها دارای کارت بانکی هستند.
• قابلیت انجام عملیات بانکی از طریق وب‌ سایت آن بانک را دارا هستند.
• برخی از بانک ‌ها برای افتتاح این نوع حساب نیز تخفیف‌ هایی برای بخش بیمه خود قائل می‌شوند.

شیوه افتتاح حساب

پس از آنکه با انواع حساب ها آشنا شدید و تصمیم گرفتید که کدام حساب مناسب شما و نیازتان است، وقت آن رسیده که به شعبه یکی از بانک ها مراجعه کنید و پروسه افتتاح حساب را انجام دهید. برای اینکار کافی است اصل کارت ملی و شناسنامه خود و یک نسخه کپی از آنها را به همراه داشته باشید. گاهی اوقات بسته به نوع حساب، بعد از تکمیل فرم مربوط به افتتاح حساب و تحویل آن به همراه مدارک شناسایی به متصدی بانک، به شما یک کارت عابر (عابر بانک) داده می شود. اگر می خواهید از خدمات پیامک، همراه بانک و اینترنت بانک استفاده کنید می بایست در فرم افتتاح حساب گزینه مربوطه را علامت زده یا فرم مخصوص به آنها را پر کنید. پس از دریافت کارت بانکی یا دفترچه، پروسه افتتاح حساب شما تمام شده است.

بعد از اتمام افتتاح حساب از طرف بانک به شما تعدادی برگه داده خواهد شد که حاوی رمز کارت، رمز اینترنتی و همراه بانک است. برای امنیت بیشتر بهتر است به یک دستگاه خودپرداز مراجعه کنید و رمز اول کارت خود را تغییر دهید و یک رمز دوم اینترنتی برای کارت خود ثبت کنید.
دانستن کاربردهای رمز دوم اینترنتی خالی از لطف نیست، با داشتن این رمز شما می توانید عمده فعالیت های بانکی روزمره خود را از طریق اینترنت و درگاه بانک مربوطه و یا نرم افزار آن بانک انجام دهید. همچنین در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد شد. همینطور می توانید عملیات کارت به کارت را به راحتی انجام دهید، همه روزه گزارش حساب خود را بررسی کنید و شاید از همه مهم تر امکان پرداخت اینترنتی برای خرید آنلاین برای شما میسر خواهد شد.

با وجود مزایای خوب همه ی این حساب ها، آنچه امروزه برای عموم افراد جامعه سودمند است، استفاده از صندوق قرض الحسنه ی خانوادگی و دوستانه است. اختیار تمام امور با خودتان است و متناسب با شرایط افراد عضو می توانید با توجه به نمونه اساسنامه صندوق قرض الحسنه اساسنامه ای تنظیم نمایید. می توانید روش تاسیس صندوق قرض الحسنه فامیلی را مطالعه نمایید و پس از تاسیس، امور صندوق را با کمک نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب گندم مدیریت نمایید.

شما در نرم افزار گندم میتواند با قابلیت گروه مشتریان  شرایط مختلفی را برای افتتاح حساب در صندوق را باز کنید مثلا وام ضروری یا وام قرض الحسنه با عناوین و شرایط و درصد سود مختلف و با امکان وجود چند حساب برای مشتری کمک بسیار زیادی در تعریف و کنترل حساب ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *