چرا پس انداز کنیم؟

ما اساسا پس انداز می کنیم چون نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم. پس انداز به شما امنیت مالی می دهد و در مواقع اضطراری چتر حمایتی و شبکه امنیتی برای شما فراهم خواهد آورد. گاهی اوقات دانستن اینکه چرا پس انداز نمی کنیم، می تواند تاثیر زیادی روی ما داشته باشد و با دانستن عوامل بازدارنده بتوانیم قدمی رو به جلو در جهت پس انداز کردن برداریم.

قلک پس انداز

برخی از دلایل پس انداز کردن:

 

استفاده در شرایط اضطراری و فوری؛

این شرایط می تواند تعمیر یا تعویض پوشش سقف خانه، هزینه های پزشکی فاقد تعرفه های بیمه یا از دست دادن ناگهانی منبع درآمد باشد. شما به پس انداز برای چنین شرایط ویژه ای نیاز دارید تا برای برطرف کردن نیازهای ضروری خود زیر بار قرض و وام نروید.

استفاده در زمان بازنشستگی؛

اگر تصمیم دارید که زمانی بازنشسته شوید، احتمالا به پس انداز یا سرمایه گذاری نیاز دارید تا بتوانید جای درآمدی که از شغل تان کسب می کردید و اکنون وجود ندارد را پر کنید.

افزایش امید به زندگی؛

با پیشرفت علم پزشکی، یافتن دارو برای بیماری ها و ارتقا سلامت عمومی متوسط سن جامعه افزایش یافته است و این سال های بیشتر یعنی نیاز به پول بیشتر.

ناپایداری تامین اجتماعی؛

تامین اجتماعی هرگز نباید به عنوان منبع اصلی درآمد درنظر گرفته شودو باید به دید کمک خرج و مکملی برای درآمد به آن نگاه کرد.

استفاده برای تحصیلات؛

هزینه های تحصیلات عمومی و خصوصی هر ساله در حال افزایش می باشد و پاسخ به این درخواست ها و مطالبات هر روز سخت تر می شود.

بدون پس انداز یا سرمایه گذاری خود را در معرض خطرات مختلف قرار می دهید. به عنوان مثال ممکن است به دلیل نداشتن پول کافی برای درمان اورزانسی مشکلات دندان خود، مجبور به دریافت وام شوید که در صورت داشتن پس انداز می توانستید آن هزینه ها را پوشش دهید و مجبور به قرض گرفتن نبودید.
بسیار اهمیت دارد که شما براساس درآمد خالص خود، بودجه بندی کنید. چرا که نشان دهنده خالص دریافتی شما پس از پرداخت مالیات و سایر تعهداتتان می باشد. اشتباه رایج بیشتر مردم این است که برنامه ریزی مالی خود را براساس درآمد ناخالص خود انجام میدهند. اشتباه است چون شما روی چیزی که به دست نیاورده اید برنامه ریزی می کنید. فراموش نکنید که پس انداز بالقوه شما اختلاف بین درآمد خالص و هزینه های شماست.

هنگام برنامه ریزی مالی برای پس انداز این دو سوال را از خود بپرسید:

_آیا هزینه های اضافی وجود دارد که بتوانم آنها را کاهش بدهم و یا حتی حذف کنم؟

_آیا می توانم از هزینه ای که بابت چیز خاصی پرداخت می کنم صرف نظر و در عوض آن را پس انداز کنم؟

گاهی ممکن است با خود فکر کنید “این اندک پس انداز من، جوابگوی هزینه ها نخواهد بود پس بی فایده است” و با این فکر از تصمیم خود منصرف شوید. اما این فکر اشتباه است. شما به راحتی و با راه اندازی صندوق قرض الحسنه می توانید پس انداز های خود را به پس انداز های دیگران اضافه کنید تا مبلغ قابل توجهی شود و بتواند چاره ی مشکلتان باشد.

برای راه اندازی این صندوق می توانید از نرم افزار صندوق قرض الحسنه ی گندم استفاده کنید. این نرم افزار با تحت وب بودن خود، کار را برای مدیران و مسئولان صندوق های قرض الحسنه آسان کرده است. پس هرچه زودتر دست به کار شوید…

شاید برای شما پیش آمده باشد که خیلی راحت موفق به پس انداز نشده به دلایل مختلفی ممکن است پس انداز شما که در کیف پول یا کمد خود قرار داده اید خرج میشود خوب با تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی خیلی راحت پول های خرد پس انداز میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *