نرم افزار مدیریت وام چیست؟

بر کسی پوشیده نیست دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم در حال تکامل و دیجیتالی شدن است و به طور روزافزون، فعالیت های بیشتر و بیشتری به صورت آنلاین انجام می شود. کسب ‌و کارها از نرم افزارهای ابری استفاده می‌کنند تا کارمندان خود را قادر سازند وظایف خود را رو به جلو پیش ببرند و حتی در طول فعالیت خود به اسناد کلیدی دسترسی پیدا کرده و ویرایش کنند. همه چیز از تماشای یک فیلم جدید، خرید بلیط برای یک رویداد ورزشی، تهیه یک هدیه تولد یا دریافت پاسخ سریع به تقریباً هر سؤالی که در ذهن شما وجود دارد، به صورت آنلاین از طریق رایانه یا تلفن و با ضربه زدن روی صفحه یا چند کلیک انجام می شود. روشی که جهان به دنبال سرگرمی و ارائه خدمات و نرم افزارها است، با سرعت بسیار بالایی در حال تکامل است. با این تغییر، مردم انتظار دسترسی فوری به راه ‌حل‌ مشکلاتشان و توانایی انجام هر کاری را که می‌ خواهند انجام دهند را دارند.

از آنجایی که این تغییر روی داده، برای وام دهندگان توسعه و بهبود فرآیندهای واگذاری وام بسیار حیاتی تر شده است. امروزه در کل فرآیند وام دهی از روشی که وام دهندگان برای واگذاری وام استفاده می کنند، تقاضای مصرف‌ کننده برای سهولت و راحتی هرگز بیشتر از این نبوده است. در حال حاضر، 61٪ از صورت حساب های وام به صورت الکترونیکی تحویل داده می شوند. یادگیری و اجرای نرم افزارهای جدید وام مسکن و وام های عادی، از جمله نرم افزار خدمات وام و نرم افزار اعطای وام، برای مدیریت تمایلات و نیازهای در حال تغییر مصرف کنندگان جدید، برای وام دهندگان اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم، یک نرم افزار تحت وب می باشد که می توان از آن به عنوان نرم افزار مدیریت وام و نرم افزار مدیریت صندوق قرض الحسنه بهره برد.

در این مقاله، به دو سوال اصلی می پردازیم که به وام دهندگان کمک می کند تا به سمت خدمات بهتر به مشتریان خود پیشروی کنند. موضوعاتی که در این مقاله روی آنها تمرکز خواهیم کرد عبارتند از:

•    چرا به نرم افزار مدیریت وام نیاز دارید؟
•    در نرم افزار مدیریت وام باید به دنبال چه چیزی باشید؟

نرم-افزار-مدیریت-وام-چیست

چرا وام دهندگان به نرم افزار مدیریت وام یا خدمات وام نیاز دارند؟

وام دهندگان علاوه بر ارائه راهی سریع و آسان برای دریافت وام، به دلایل دیگر به نرم افزار مدیریت وام نیاز دارند. برخی از دلایلی که وام دهندگان به نرم افزار خدمات وام نیاز دارند عبارتند از:
•    افزایش رضایت مشتری
•    بهبود فعالیت های سازمانی
•    کاهش خطاها
•    پاسخگوئی به نسل جدید

افزایش رضایت مشتری

همانطور که ذکر شد، واضح است که مصرف کنندگان بیشتر و بیشتر به سمت فعالیت های آنلاین که سریع و آسان است، تمایل دارند. به منظور راضی نگه داشتن آنها، وام دهندگان باید فعالانه به دنبال سیستم های مالی جدید و راه حل هایی باشند که روند وام دهی را بهبود بخشد. در تمام صنایع، راضی نگه داشتن مشتریان برای حفظ آن صنعت بسیار مهم است و مطمئناً برای صنعت مالی نیز این امر صادق است. یک مطالعه توسط J.D. Power نشان داده است که حصول اطمینان از رضایت مشتری برای تامین کنندگان مالی در حفظ مشتری حیاتی است. این مطالعه نشان داده است که بیش از 90٪ از مشتریان بسیار راضی گفتند که “قطعا” به سراغ وام دهنده فعلی خود در آینده خواهند رفت. نرم افزار خدمات وام با ارائه راه حلی آسان و کارآمد برای فرآیند اغلب طولانی و دشوار اخذ وام، رضایت مشتری را افزایش می دهد.

بهبود فعالیت های سازمانی

بی سازمانی برای هر بنگاه اقتصادی بد است، به ویژه برای بانک ها و مؤسسات مالی. وقتی پای پول و اطلاعات شخصی افراد در میان است، سازماندهی بی عیب و نقص یک ضرورت مطلق است. بدون نرم افزار مدیریت وام، خطر بی نظمی از طریق دخالت انسان نیز وجود دارد. در واقع، نظرسنجی Accenture  از بیش از 30000 مصرف ‌کننده در 18 کشور نشان داده است که 66 درصد از مردم همچنان تمایل به دریافت خدمات انسانی به‌ ویژه در مورد مسائل پیچیده ای مانند وام‌ های مسکن داشته اند. 61 درصد به مشاوره شخصی تمایل داشتند. پیاده‌ سازی نرم‌ افزار مدیریت وام قوی، تعامل انسانی را با بر دوش گرفتن بار بهبود سازمان و حفظ امنیت و ایمنی بیشتر اطلاعات شخصی، افزایش می‌دهد. این امر امکان برقراری تعاملات شخصی معنادارتری را فراهم می‌کند، زیرا به وام دهندگان پهنای باند داده می‌شود تا نگرانی‌های شخصی مشتریان را حل کنند و انرژی را بر سازماندهی مجموعه اسناد متمرکز کنند.

کاهش خطاها

مزیت نرم افزار مدیریت وام بیشتر از سازماندهی اطلاعات و وجوه است. به از بین بردن خطاها کمک می کند. ارائه خدمات بدون بروز خطا، کلید رضایت مشتری است. مطالعه فوق توسط J.D. Power همچنین نشان داده است که خطاهای پرداخت و صورت‌حساب از مهم ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد در کسب رضایت مصرف ‌کننده هستند. نرم افزار اعطای وام و نرم افزار مدیریت وام، داده ها را به طور منظم و ایمن جمع آوری و ذخیره می کنند، خطاها را کاهش می دهند و در نتیجه رضایت کلی مشتری را بهبود می بخشند.

پاسخگوئی به نسل جدید

افراد برای دریافت وام های دانشجویی به وام دهندگان روی می آورند و در آینده نه چندان دور احتمالا شاهد دریافت وام های رهنی خواهیم بود. همانطور که موسسات مالی با این واقعیت روبرو هستند، بسیار مهم است که نیازها و خواسته های این جمعیت رو به رشد را درک کنند. مردم جامعه به دنبال راحتی و سهولت به هنگام استفاده از خدمات هستند.

فراتر از پرداخت های اولیه، مردم راهی بدون دردسر و آسان برای دریافت وام می خواهند. آنها می خواهند به صورت آنلاین وام دریافت کنند. یک مطالعه توسط ACI Worldwide نشان داده است که اگر شما صاحب یک موسسه مالی هستید، انتظار می رود که در سال های پیش رو  بالای 60 درصد از افراد اقساط وام ‌های خود را از طریق وب ‌سایت شما پرداخت کنند. بهترین راه برای اطمینان از تجربه دریافت وام مثبت در وب سایت خود، پیاده سازی نرم افزار وام به عنوان یکی از راه حل های کلیدی وام دهی است.

نرم-افزار-مدیریت-وام

وام دهندگان باید در نرم افزار مدیریت وام به دنبال چه چیزی باشند؟

درک نیاز به نرم افزار مدیریت وام اولین قدم است، اما طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار مناسب مدیریت وام چیزی است که واقعاً مهم است. مواردی که وام دهندگان باید در نرم افزار مدیریت وام به دنبال آن باشند:

•    دقت و توانایی جمع آوری سریع اطلاعات
•    راه حلی که درک نیازهای مشتریان را افزایش دهد
•    قابلیت سفارشی سازی

دقت و توانایی جمع آوری سریع اطلاعات

نرم افزاری برای مدیریت وام خود ایجاد کنید که نه تنها دقیق باشد، بلکه در رویکرد خود برای جمع آوری اطلاعات مشتری نیز هدفمند باشد. جمع آوری دقیق اطلاعات اولیه شخصی مانند سابقه اعتبار، سابقه شغلی و درآمد مهم است. با این حال، اگر می‌خواهید واقعاً مشتریان را راضی و حفظ کنید، «جمع‌آوری اطلاعات» باید چیزی فراتر از اطلاعات شخصی باشد. این اطلاعات می تواند شامل نقاط تماس، گرایش‌ ها، فرآیندها و مشکلات وام گیرنده ها شود.

با اطلاعات دقیق در مورد سفرهای مشتری و مشکلاتشان، می توانید راه حل های فردی ارائه دهید که به بهترین وجه نیازهای آنها را برآورده کند. با یک نرم افزار مدیریت وام می توانید درک کاملی از هر مشتری داشته باشید و راه بهبود فرآیندها و پردازش وام ها به روشی ساده تر را پیدا کنید.

راه حلی که دید کاملی به مشتری ارائه می دهد

جمع آوری اطلاعات صحیح بسیار مهم است آن هم زمانیکه سازماندهی شده و جامع باشد. به دنبال راه حلی باشید که نمای کلی و کاملی از هر مشتری ارائه دهد. به جای مشاهده رویدادهای فردی مربوط به تاریخچه مشتری به صورت مجزا، یک راه حل قوی ارائه دهید که توانایی دیدن تصویر کاملی از مشتری را فراهم می کند. با کلیات خداحافظی کنید و به دنبال پیشنهادی باشید که ویژگی های بی نظیری را برای هر مشتری به شما ارائه می دهد.

قابلیت سفارشی سازی

هیچ دو وام دهنده یا مشتریان آنها دقیقاً یکسان نیستند. به این ترتیب، شما به راه حلی نیاز دارید که مطابق با نیازهای منحصر به فرد شما باشد. به دنبال یک شریک نرم افزاری دقیق برای خدمات وام باشید که مشکلات شما و مشتریانتان را درک کند و به شما امکان  دهد برای مشکلات خاصی که با آن مواجه هستید راه حلی سفارشی ایجاد کنید. به دنبال نرم افزاری باشید که حل سریع مشکل را از طریق تجربیات و روابط شخصی مرتبط و شخصی تسهیل کند.

امروزه نرم‌افزار وام به یک ضرورت واقعی برای موسسات مالی و بانک ها تبدیل شده است، بنابراین ممکن است بدون دسترسی به آخرین فناوری ها، عملیات‌های شما در نقاط حساس با مشکل موجه شوند. یک راه حل سفارشی ممکن است مبتنی بر ابر برای بهبود بهره وری و کارایی از مرحله درخواست اولیه وام و فراتر از آن باشد. به همین ترتیب، نرم افزار شما ممکن است به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای امروز مقیاس شود و به راحتی همگام با موسسه و بانک شما رشد کند.

نرم افزار وام دهی سفارشی شده اساساً اتوماسیون را در سراسر نرم افزار فعال کرده و از آن پشتیبانی می کند. در واقع، برخی از برنامه ‌ها با نرم ‌افزار یا راه‌ حل‌ های ارائه خدمات وام ادغام می ‌شوند تا فرآیندی ساده در طول مدت اعطای وام ایجاد کنند. نگاهی دقیق تر به مزایای خاص یک سیستم مدیریت کامل وام، نیاز حیاتی شما را برای به روز رسانی و مدرن سازی فرآیندهای خود به زودی نشان خواهند داد.

مزایای طراحی و پیاده سازی نرم افزار مدیریت وام

انطباق بدون زحمت

انطباق با مقررات بسیار مهم است، اما همچنین بدون استفاده از فناوری مؤثر و مدرن، پیچیده، استرس ‌زا و زمان ‌بر خواهد بود. صرف نظر از اینکه عدم رعایت مقررات عمدی است یا ناشی از نظارت، موسسه یا بانک شما ممکن است با جریمه های سنگین و اقدامات انضباطی روبرو شود. نرم افزارهای وام دهی خودکار یک راه حل موثر و کارآمد برای اطمینان از انطباق مقررات در تمام مراحل به شما ارائه می دهند. فرآیند فعلی شما ممکن است شامل بررسی و استخراج داده‌ها از اسناد بی‌شماری برای برآوردن الزامات قانونی و مطابقت با درخواست ‌های خاص باشد. هنگامی که خدمات خود را به یک نرم افزار خودکار ارتقا می دهید، مطمئن می شوید که تمام داده ها به طور دقیق وارد سیستم می شوند و می توانند در صورت تقاضا در عرض چند دقیقه استخراج شوند.

در نتیجه کارمندان شما می توانند کارآمدتر کار کنند و مشتریان شما از نگرانی های نظارتی دلخور نمی شوند. علاوه بر این، موسسه شما می‌تواند از طریق بهبود بهره‌وری و کاهش جریمه ‌های انطباق با مقررات، در پول خود نیز صرفه‌جویی کند.

امنیت داده های مشتری

حفاظت از داده های حیاتی و حساس مشتری یک نگرانی جدی است که توجه کامل شما را می طلبد. مشتریان شما شماره شناسایی مالیاتی، سوابق درآمدی و سایر اطلاعات حیاتی خود را به شما می سپارند. اگر این اطلاعات به دست کسی بیفتد، مشتریان شما ممکن است تحت تأثیر سرقت هویت یا کلاهبرداری مالی قرار گیرند. بیشتر از آن، موسسه یا بانک شما ممکن است با یک کابوس مواجه شود و در معرض هزینه های دادرسی قرار گیرد.

با فرآیند وام دهی فعلی شما، تیم شما ممکن است پشته هایی از اسناد و مدارک را برای هر مشتری نگه دارد. این اسناد ممکن است گم، کپی یا به اشتباه دور ریخته شوند. یک سیستم مدیریت خودکار و موثر وام، روش فعلی شما را به یک فرآیند بدون کاغذ تبدیل می کند. این یک راه حل سبز است که موسسه شما می تواند در هزینه های حمل و نقل و لوازم اداری صرفه جویی کند و مزایای امنیتی واضحی را ارائه دهد.

نرم-افزار-مدیریت-وام

با یک راه حل مبتنی بر ابر یا کلود بیس، کارمندان شما می توانند در دفتر یا از خانه کار کند. آنها ممکن است از طریق یک برنامه وام دهی به داده ها دسترسی داشته باشند تا به درخواست های مشتری پاسخ های به موقع ارائه دهند بدون اینکه به ایستگاه کاری متصل شوند. از آنجایی که اسناد در قالب دیجیتال ایمن هستند، خطرات امنیتی مرتبط با اسناد کاغذی در داخل و خارج از دفتر حذف می شوند.

فرآیند وام ‌دهی قدیمی ممکن است شامل ارسال اسناد کاغذی به شرکت ‌های عنوان یا مستقیماً به مشتریان برای بررسی و امضا باشد. از آنجا که بسیاری از اسناد اکنون می توانند دیجیتالی شوند، می توانند به صورت الکترونیکی به طرف های مربوطه منتقل شوند. هنگامی که نرم افزار وام دهی با ویژگی های امنیتی شبکه ترکیب می شود، موسسه مالی و مشتریان شما از کاهش قرار گرفتن در معرض خطرات امنیت داده سود می برند.

تجربه مثبت مشتری

امروزه متقاضیان دریافت وام انتظار دارند در تمام تجربه های خود بهترین خدمات را دریافت کنند. همه چیز از سرعت فرآیند وام گرفته تا توانایی تیم شما برای پاسخگویی به موقع به درخواست‌ها، حذف موارد اضافی استرس‌زا و موارد دیگر را می‌ توان از طریق نرم افزار های وام دهی خودکار بهبود بخشید.

فرآیند وام معمولاً زمانی آغاز می شود که متقاضی درخواست را تکمیل می کند و مدارک مورد نیاز را برای پیش صلاحیت ارائه می کند. با یک سیستم خودکار، می توان این کار را به طور کامل به صورت آنلاین تکمیل کرد و تمام داده های اولیه وارد شده توسط متقاضی می تواند به فیلدهای سایر اسناد مورد نیاز وارد شود. مشتریان شما قطعا از این خدمات قدردانی می کنند زیرا شما به وقت ارزشمند آنها احترام می گذارید.

مشتریان ممکن است مشتاقانه منتظر پاسخ مثبت به درخواست وام خود باشند و قابل درک است که استرس شدیدی را تا زمانی که تصمیم شما به آنها ابلاغ شود، احساس کنند. اتوماسیون، کارمندان شما را قادر می سازد کارآمدتر کار کنند و سریعتر تصمیم بگیرند. با به حداقل رساندن سطح استرس مشتری، ممکن است به طور مستقیم تجربه کلی را بهبود ببخشید.

نرم-افزار-مدیریت-وام

سایر مزایای نرم افزار مدیریت وام:

•    توانایی بهبود یافته برای پیش بینی درآمد از طریق تجزیه و تحلیل دقیق در زمان واقعی
•    مقیاس پذیری بر اساس نیازهای فعلی موسسه یا بانک
•    دسترسی به تجزیه و تحلیل پیش بینی برای بهبود تشخیص مشکل
•    حذف تاخیرهای غیر ضروری
•    ریسک و بدهی های بد را کاهش می دهد

ناتوانی در جمع آوری پول سررسید برای بسیاری از شرکت ها یک نگرانی است، واقعیتی که بسیاری از دپارتمان ها آن را با هزینه شخصی خود جبران می کنند. نرم افزار مدیریت به شما کمک می کند تا موقعیت های بحرانی را به وضوح شناسایی کنید تا بتوانید قبل از رسیدن حساب های معوق به نقطه ای بدون بازگشت یا غیرممکن شدن وصول پرداخت ها، واکنش سریع نشان دهید. با صرفه جویی در زمان و هزینه، چنین نرم افزاری به شما امکان می دهد جریان نقدی خود را تنظیم کنید و از ضررهای ناگوار جلوگیری کنید. این نه تنها جریان نقدی شما را مثبت نگه می دارد، بلکه هزینه های مالی سالانه شما را نیز کاهش می دهد.

یک پلتفرم واحد به شما امکان می‌دهد تراکنش های مالی خود را ردیابی کنید، برنامه‌های پرداخت را تنظیم کنید، از تأخیر پرداخت با ارسال ایمیل یا پیامک هشدار به وام گیرندگان جلوگیری کنید، و از اعمال هزینه ‌های خودکار در پرداخت ‌های دیرهنگام یا از دست رفته اطمینان حاصل کنید.

صرفه جویی در وقت کارمندان

ناگفته نماند که اتوماسیون برخی از فعالیت های دستی مانند ارسال اقساط بدون پرداخت، دیرکرد، ردیابی و ارسال اخطارها به مشتریان در حالت پیش فرض، دریافت هزینه ها، محاسبه مجدد برنامه های پرداخت که اصلاح شده اند، برای تیم خود که دیگر نیازی به انجام تمام این فرآیندها به صورت دستی ندارند، در زمان ارزشمند خود صرفه جویی کنید. به عنوان یک ابزار پشتیبانی، نرم افزار مدیریت وام بسیاری از جنبه های کار روزانه را ساده می کند و به کارمندان شما اجازه می دهد تا تلاش ها و انرژی خود را بر روی آنچه واقعا مهم است متمرکز کنند و در نهایت بتوانند فعالیت های کم ارزش و وقت گیر را حذف کنند.

شخصی که از ابزارهای اتوماسیون مدیریت وام استفاده می کند، می تواند ده، صد و حتی هزار برابر تعداد فایل ها را در مقایسه با یک فایل با استفاده از یک فرآیند دستی کلاسیک پردازش کند. هنگامی که کمیت داده ها قابل توجه و حساس است، معرفی اتوماسیون این امکان را فراهم می کند که یک فرآیند سازمانی اساسی در خزانه داری یا بخش حسابداری ایجاد شود. نرم افزار مدیریت وام با کیفیت بیشتر به مدیریت زمان، داده ها و دقت نتایج کمک می کند.

کاهش زمان لازم برای حسابداری و سایر گزارشات ضروری

نظارت بر وام ها و حصول اطمینان از جمع آوری آنها تنها یکی از جنبه های کار مدیریتی است. ایجاد و تولید گزارش های حسابداری و اغلب صورت حساب ها برای وام گیرندگان و سرمایه گذاران جنبه مهم دیگری است. نرم افزار مدیریت وام با کیفیت، صحت داده ها را تضمین می کند و استخراج اطلاعات مناسب را در زمان واقعی و در صورت نیاز برای هر دوره گزارشگری را آسان می کند.

به شما امکان انتخاب بین انواع گزارش‌هایی داده می‌شود که می‌توانید با داده‌های اضافی سفارشی کنید. بسیاری از نرم افزارهای مدیریت وام، گزینه ای را برای انتخاب از بین صدها زمینه ارائه می دهند. بدیهی است که هدف اصلی ساده‌ سازی فرآیندها است. چندین بسته نرم افزاری مدیریتی امکان تولید گزارش های آماری پیشرفته تری را بر اساس عوامل اقتصادی اجتماعی فراهم می کند. برای مثال، می ‌توانیم میانگین میزان وام‌ های اعطایی را بر اساس منطقه، صنعت، شهر و جنسیت وام گیرنده تعیین کنید. همین امر در مورد سود (درآمد) که می تواند بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی شود، صدق می کند. حتی می توان تا آنجا پیش رفت که مشخص کرد کدام گروه از افراد پرداخت کننده بهتری هستند!

بهینه سازی درآمد

زمانی که امکان ردیابی دقیق وام‌ های معوق، شناسایی خطاها و مدیریت سریع موقعیت ‌های غیرعادی وجود داشته باشد، کارمندان شما قادر خواهند بود کارآمدتر کار کنند و بالطبع درآمد به طور طبیعی افزایش خواهد یافت. درآمد افزایش می یابد زیرا به لطف نظارت ارائه شده توسط نرم افزار مدیریت می توانید پرداخت ها را سریعتر دریافت کنید. پیگیری های خود را ساده کنید و پرداخت های خود را بدون رخ دادن هیچ مشکلی، کامل دریافت کنید.

علاوه بر این، نرم افزار مدیریت وام دید واضح تری از پیش بینی درآمد کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به شما می دهد. این سیستم به شما امکان می دهد جریان نقدی خود را پیش بینی کنید و استراتژی ها و اقداماتی را برای اجرا در زمان مناسب در جهت بهینه سازی درآمد خود طراحی کنید.

کاهش خطاهای محاسباتی

اولین مزیت اتوماسیون، بدون تردید کاهش قابل توجه خطاهای محاسباتی است. خطاهایی که می توانند برای کسب و کار پرهزینه باشند توسط نرم افزار، مدیریت می شوند. هر چقدر که تیم شما واجد شرایط باشد، خطای انسانی ممکن است در متغیرهای زیادی رخ دهد. خوشبختانه، کلمه “خطا” بخشی از واژگان اتوماسیون نیست. یک سیستم مدیریت وام خوب، اتوماسیون و ابزارها را به حداکثر می رساند تا خطر چنین خطاهایی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *