شرح بخش های مختلف نرم افزار مدیریت صندوق قرض الحسنه گندم

ساختار رابط کاربری تحت وب

نرم افزار تحت وب بدون نصب روی سیستم روی مرورگر شما بارگذاری میشود، سرعت اجرای بسیار بالا و رفع مشکلات نرم افزارهای تحت ویندوز از مزیت های نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب گندم است .

پوسته ای واکنش گرا و قابل اجرا در انواع سیستم های موبایل ، تبلت و رایانه های شخصی از قابلیت های ضروری هر نرم افزار تحت وب به شمار می رود و باید همه وب سایت ها یا نرم افزارهای بر پایه وب به خوبی در انواع گوشی های موبایل اجرا شوند.

استفاده از فریم ورک های محبوب در طراحی رابط کاربری باعث بالاتر رفتن جذابیت های بصری و ساده تر شدن استفاده از آن میشود که به طور کلی این ویژگی نیز در سیستم تعبیه و طراحی شده است.

برخی از کاربران بر این عقیده دارند که تحت وب بودن کافی نیست و باید نسخه موبایلی این نرم افزار هم تهیه شود خوشبختانه نسخه اندروید این نرم افزار طراحی شده است و برای صندوق های قرض الحسنه قابل دانلود و استفاده می باشد.

تحت وب تنها بر روی بستر اینترنت اجرا نمیشود بلکه روی شبکه های کوچک مانند شبکه های محلی و شبکه های درون سازمانی قابل استفاده و اجرا است . به این صورت که یک سرور را میتوان با رعایت قوانین شبکه یا پروتکل مرتبط با آن استفاده کرد.

امن و قابل اعتماد

بستر وب امروز بسیار امن تر از گذشته است . این تفاوت به منزله پیشرفت امنیت در فضای مجازی ، بهبود سیستم عامل های شبکه و ارتقا سطح کیفی نرم افزارهای و زبان های برنامه نویسی است . نرم افزار گندم با بهره گیری از فریم ورک های سطح بالا و امن این امنیت را ایجاد میکند تا از نفوذ روش های هک در امن باشد و در ادامه با پرسش چندین سوال به دلایل امن بودن این نوع نرم افزارها آشنا خواهید شد.

چرا نرم افزارهای تحت وب فراگیر شده اند ؟

قطعا تقاضای بالای در هر صنعتی موجب پیش رفت آن خواهد شد و در این میان صنعت وب طی سالهای گذاشته با پیشرفت های فراوانی همراه بوده است . فناوری وب ابتدا یک پروژه تحقیقاتی بوده است اما امروز دنیا را تسخیر کرده است . همه گیر بودن این فناوری اقتضا میکند که امن باشد و برای امن تر شدن آن روز به روز پیشرفته تر و قوی تر خواهد شد.
صرفه جویی در زمان و هزین زمان دسترسی به نرم افزارهای تحت وب بسیار کم است و بدون نیاز به نصب میتوان از آن استفاده کرد و این ویژگی بسیار خوبی است که باید در کنار امنیت نرم افزارها وجود داشته باشد .
ارتباط با سایر تکنولوژی ها و سیستم های دیگر : ارتباط امن با انواع دستگاه های موبایل زیرساختی قدرتمند را می طلبد که این زیرساخت در فناوری های های تحت وب بسیار نهفته است و در واقع دنیای وب روز به روز در حال تکامل و قوی تر شدن است.
به روز بودن : وجود حفره ها و باگ ها در همه نرم افزارها باعث شده که تیم های توسعه دهنده هر روز با توسعه سروکار داشته باشند یا نوع جدیدی از سیستم را تولید کنند از این رو به روز بودن زیرساخت ها و نرم افزارها بسیار اهمیت پیدا میکند.

بدون نیاز به نصب در محل و سیستم شخصی

همواره نصب نرم افزارها برای اکثر کاربران مخاطره انگیز بوده و این مسئله در نرم افزارهای بزرگ مانند نرم افزارهای حسابداری یا قرض الحسنه هم جدی تر میشود . شرکت های که نسخه های ویندوزی تولید می کنند معمولا روش های نصب را به مشتری اعلام میکنند  و معمولا کاربر ها در هنگام نصب نرم افزار به مشکل بر میخوردند . از دیگر مشکلات نصب نرم افزارهای لوکال یا ویندوزی امنیت و قفل های سخت افزاری است که به صورت فلش قرار دارد که در صورت خراب شدن آن یا گم شدن نیاز به پرداخت هزینه ای بابت خرید مجدد آن وجود دارد .
آسیب های سخت افزاری و سیستم عاملی هم میتواند مشکلات نصب مجدد نرم افزارها را برای کاربران به وجود آورد . توصیه میشود به منظور جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی حتما به صورت یک کاربر آماتور با کامپیوتر یا رایانه شخصی خود برخورد نکنید. توصیه های امنیتی و اصول استفاده صحیح از سیستم عامل را به درستی به کار بگیرید تا دردسر نصب مجدد دیتابیس هایی مانند SQL Server  را نداشته باشید.

درگاه پرداخت در نرم افزار آنلاین و آفلاین

درگاه پرداخت برای صندوق های قرض الحسنه میتواند کمک شایانی به سریع تر و راحت تر شدن کارهای صندوق کند ، در نرم افزار قرض الحسنه گندم ، میتوانید بدهکاری ها را با سیستم پرداخت هوشمند تسویه نمایید. استفاده از روش پرداخت آنلاین به این صورت است که کاربر با انتقال به صفحه پرداخت بانکی مثلا ملت یا سامان مبلغی را پرداخت میکند و بعد به مقدار پرداخت شده از بدهکاری های حق عضویت یا اقساط تسویه میشود .

کارت بانکی و پرداخت انلاین

فکر کنید در پایان هر ماه همه اعضا اقدام به پرداخت با روش کارت به کارت کنند ! اگر با حجم عظیمی از رسیده های پرداخت شده مواجه شوید باید تک تک آنها را بررسی کنید و از صحت آنها مطمئن شوید، اما با روش پرداخت آنلاین دیگر لازم نیست آنها را تایید یا بررسی کنید ، نرم افزار قرض الحسنه گندم به صورت کاملا خودکار تایید پرداخت را از بانک صادر کننده میگیرد و پرداخت را نیز تایید نهایی میکند.

با این روش هزاران مشتری را میتوانید روزانه مدیریت کنید با توجه به اینکه درصد خطای این روش 0 است. و مغایرت بانکی و پرداختی صورت نمی پذیرد. روش کار پرداخت آنلاین به این صورت است که بعد از پرداخت نهای و برگشت به سامانه تحت وب گندم ، مبلغ پرداخت شده به همراه توکن دریافت شده از بانک با verify میشود و در صورت تایید دادن بانک عملیات تایید شده و پرداخت شده تلقی میگردد. این عملیات درست همان عملیاتیست که در اینترنت بانک نرم افزار قرض الحسنه گندم اتفاق می افتد. شما به راحتی از طریق موبایل یا اپلیکیشن به حساب خود دسترسی دارید و بررسی حساب و پرداخت های خود را انجام میدهید.

نرم افزارهای تحت وب نیز نوع دیگیری از نرم افزارهای مدرن امروزی هستند . این نرم افزارها توانایی های ویژه ای دارند و در سطوح مختلفی در شرکت های تولید کننده نرم افزار تحت وب در حال طراحی و توسعه اند . شرکت تولید کننده نرم افزار گندم به منظور ارائه یک سیستم جدید با کاربری ساده و بدون نیاز به نصب  و محدودیت های مربوط به نگهداری سخت افزاری و نرم افزاری رایانه شخصی خدمات خوبی را به کاربران خود ارائه کرده است . به طور مثال سرویس ایمیل یک نوع نرم افزار تحت وب است . این سرویس دیتابیس عظیمی دارد و میلیاردها کاربر در جهان از این سرویس استفاده میکنند . مشکلات امنیتی و ساختاری در این نوع نرم افزارها به طور کلی از بین رفته است و فقط به کاربران توصیه شده که از رمز عبور ساده و قابل حدس زدن استفاده نکنید. نرم افزار قرض الحسنه گندم هم نوعی نرم افزار تحت وب یا ابری است ، این نرم افزار بدون نیاز به نصب و در هر زمان و مکان برای شما قابل استفاده و بهره برداری است.

 

نقش کاربر در نرم افزار به چه صورت می باشد ؟

اعضا صندوق در واقع حکم کاربر را دارند آنها بعد از اینکه عضو شدند توسط مدیر دارای حساب میشوند و بر اساس حساب ها عملیات قرض الحسنه انجام میگیرد. 

بخش های مخلتف مرتبط با با کاربر شامل

تعریف کاربر : ثبت نام اشخاص جدید وتکمیل اطاعات کاربری از قبیل:مشخصات کاربران ، اطلاعات تماس ، نام کاربری و رمز عبور و…
فهرست اعضا : لیست تمامی مشتریان اعم از فعال و غیر فعال را نمایش داده و می توان به صورت تفکیکی هم لیست را مشاهده نمود. امکان داشتن یک خروجی اکسل مناسب هم پیش بینی شده است
مدیر و اپراتور:مدیر سیستم و همه اپراتورها نمایش داده می شوند. با ویرایش هریک می توان اطلاعات کاربری،ایمیل، سطوح دسترسی، نوع فعالیت و وضعیت حساب کاربری را تنظیم و سپس تغییرات اعمال شده را به روزرسانی نمود
تغییر رمز کاربران:تغییر رمز کاربر توسط مدیر
تایید معرف:هر کاربر برای ایجاد و شروع فعالیت نیاز به تایید معرفی می باشد که قبلا خود کاربر مشخص نموده است ، در روش عضویت در خود سایت ، بدون استفاده از روش تعریف مشتری در محیط مدیریت ، هر کاربر بعد از وارد کردن مشخصات خود نیاز به وارد کردن یک معرف دارد ، معرف یعنی شخصی که به واسطه او به صندوق معرفی و وارد میشود . در محیط مدیریت ، کسانی که مدیر را معرف خود در نظر گرفته اند در این قسمت به صورت فهرست وار دیده میشوند. میتوان آنها را تایید یا رد کرد.
تغییر رمز ورود:مختص تغییررمز ورود مدیر
ارسال مدارک:ارسال مدارک شامل  کپی شناسنامه ، کارت ملی ، عکس و… میباشد اما به دلیل اینکه تراکم و تداخلی در فایل های ارسال کاربران رخ داده نشود ، مشتریان کلیه فایل های مورد نیاز را در یک فایل zip  یا rar  قرار میدهند و بعد فایل فشرده را آپلود میکنند.

نکته :  در این نرم افزار میتوان از ورود ایمیل برای مشتریان صرف نظر کرد و از نام کاربری برای ورود به حساب کاربری استفاده شود ، حساب کاربری می تواند شامل اعداد ، و یا حروف لاتین باشد مثلا برای یک مشتری میتوان شماره موبایل آن را برای نام کاربری در نظر گرفت یا نام و نام خانوادگی به لاتین.

نکته » ورود رمز عبور برای کاربر در تعریف مشتری اجباری است و حداقل باید ۸ کاراکتر و الزما باید به صورت ترکیبی از اعداد و حروف لاتین باشد.
نکته » هر کاربر میتواند در جایگاه های مختلفی در سیستم قرار بگیرد (مشتری – اپراتور – مدیر)
موارد مختلفی را میتوان در این صفحه مدیریت کرد ، نام کاربری و ایمیل ورود به سیستم در این بخش قابل تغییر است ، فعالسازی و غیر فعال سازی کاربر شامل ( ایمیل – موبایل و معرف ) نیز قابل مدیریت است ، همه مراحلی را که کاربر بعد از عضویت که لازم است بررسی و تایید نمایید مدیر با چند کلیک ساده دسترسی مدیریت را دارد.

جایگاه و نقش » شاید تصمیم بگیرد یک کاربر را به مدیر تبدیل کنید ، و یا برعکس در انجام این قسمت دقت کافی را داشته باشید اگر دسترسی مدیریت را به کاربری ناخواسته بدهید او میتواند اقدام به خراب کاری کند.

مدارک ارسال شده » مدارک ارسال شده کاربر قابل مشاهده – دانلود وحذف است

تنظیمات بیشتر : یکی از اصلی ترین تایید های که باید برای یک کاربر انجام شود تایید نهایی توسط مدیر صندوق است و به منظور تایید نهایی مدیر از قسمت تنظیمات بیشتر میتوانید در فهرست بازشو مقدار فعال را انتخاب نمایید.

 

بخش بانک های طرف حساب در سیستم قرض الحسنه

این منو لیست بانک های طرف حساب شما و درگاه های اینترنتی که می توانید با آن عملیات در یافت و پرداخت را انجام دهید نمایش داده می دهد.بانک های طرف حساب:  شما می توانید تمامی بانک هایی که با آن ها تعاملات حسابی و پولی دارید را در اینجا اضافه کنید و یا بانک هایی توسط خودتان قبلا معرفی شده را ویرایش یا حذف یا صورت حساب یا لیست چک های صادره آنرا مشاهده نمایید.
درگاه / واسط پرداخت: در این منو لیست همه درگاه  های پرداختی فقط قابل مشاهده و ویرایش می باشد که کاربر می تواند از طریق آن عملیاتی از قبیل پرداخت اینترنتی یا انتقال وجه را براحتی  انجام دهد. در قسمت ویرایش می توان یک درگاه با یک عنوان خاص را به یک بانک طرف حساب متصل کرد و وضعیت های متفاوتی برای آن ایجاد نمود.

 

منو صندوق و زیرمنوهای آن

منوی مدیریت گروه های مشتریان در صندوق و سرفصل های مالی

گروه مشتریان: یکی از نیاز های داده ای اصلی سیستم می باشد که باید حتما گروه ها مجزا تعریف شوند که در این قسمت می توان گرو های مختلفی را ایجاد و مدیریت نمود و قابلیت افزایش به تعداد نامحدود را دارد همچنان که حذف و ویراش در آن ها به سهولت انجام می پذیرد
نکته: در هنگام حذف یک گروه در صورتی که در آن گروه حساب فعالی وجود داشته باشد حذف گروه امکان پذیر نمی باشد. لذا ابتدا باید آن حساب را از گروه مورد نظر خارج یا حذف کرد سپس بقیه کار را ادامه داد.
در ادامه با نحوه ایجاد گروه ویرایش یا حذف آن بیشتر آشنا خواهید شد
برای ایجاد یک گروه جدید با زدن دکمه جدید در صفحه زیر اطلاعات لازم را وارد می کنیم و سپس با زدن کلید تایید آن گروه را ایجاد می نماییم.

در اینجا باید به دقت تک تک فیلدها پر شده و داد ه ی صحیحی در آن ها بکار برد چرا که در آینده همین داد ها و تنظیمات گروهی مبنای کاری آن گروه و گروهای دیگر می گردد.جهت ویراش گروهی خاص نیز بعد از انتخاب گروه مورد نظر و زدن گزینه ویرایش مانند  صفحه زیر امکان ویراش برای شما فراهم می باشد با این تفاوت که  اطلاعات قبل همه ثبت می باشند  و فقط کاربر فیلدهای مورد نظر را اصلاح می نماید.همچنین برای حذف گروهی خاص با انتخاب گروه و زدن گزینه حذف گروه به راحتی حذف می گردد.
نکته: اگر به هنگام حذف گروهی، فردی عادی در آن گروه فعال باشد سیستم ،اجازه حذف آن گروه را نخواهد داد.سر فصل ها: همانطور که از نامش پیداست دارای سرفصل های مالی می باشد که باید ریز دریافت،پرداخت، درآمد و هزینه ها  را داشته باشد.همچنین دراین منو  میتوان سر فصل های جدید مورد نیاز را تعریف کرد تا در ثبت هزینه ها یا درآمد ها کار به سهولت و ترتیب خاصی صورت بگیرد.

 

گزارشات قرض الحسنه

گزارش و توانایی گزارش گیری یکی از اصول مهم در طراحی نرم افزار صندوق قرض الحسنه می باشد و بدون گزارش جامع و کافی نمیتوان نمای کلی و دقیقی از نحوه عملکرد سیستم به دست آورد.

این منو با زیرمنوهایی که برای آن تعریف شده این مهم را به سهولت برای مدیر فراهم می کند

دریافت: این منو شامل سه بخش زیر می شود که هریک کاری منحصر به فرد و گزارشی خاص را تولید می کنند.
گردش حساب: با گرفتن شماره حساب تمامی عملیات صورت گرفته به اضافه ی مبلغ ،شماره سند، نوع، بابت و توضیخات این حساب نمایش داده می شود
گردش صندوق: در یک بازه زمانی تمامی عملیات های مالی صورت گرفته را بر می گرداند. همچنین قابلیت خروجی اکسل گرفتن هم پیش بینی شده است.
موجودی قابل برداشت: تمامی مشتریانی که موجودی پس انداز دارند را نمایش می دهد.
پرداخت: این منو شامل سه بخش زیر می شود که هریک کاری منحصر به فرد و گزارشی خاص را تولید می کنند.
بدهکاران حق عضویت: بدهکاران حق عضویت لیست کسانی می باشد که مبلغ معین شده ی ماهیانه را هنوز پرداخت نکرده اند
بدهکاران ورودیه: بدهکاران ورودی  لیست کسانی می باشد که مبلغ معین شده ی ورودیه را هنوز پرداخت نکرده اند
بدهکاران وام: بدهکاران وام لیست کسانی می باشد که دارای اقساط معوقه می باشند و هنوز پرداخت نکرده اند
نکته: مبلغ ورودیه فقظ یکبار از هر مشتری دریافت می گردد

حق عضویت ماهانه: لیست و تعداد ماهیانه هایی که تا به امروز از هر حساب پرداخت شده را نمایش می دهد
اسناد مالی: کلیه تراکنش های صورت گرفته را به صورت لیست با ارائه شماره سند توضیحات و تاریخ آن ها نمایش می دهد. همچنین می توان به صورت تکی هم یک سند را جست و جو کرد
درآمدهای صندوق: گزارش تمامی درآمد های صندوق از قبیل کارمزد و… در این قسمت با جست و جو در بازه زمانی خاص قابل مشاهده می باشد
هزینه های صندوق: گزارش تمامی هزینه های داخلی صندوق از قبیل خرید تجهیزات و… در این قسمت با جست و جو در بازه زمانی خاص قابل مشاهده می باشد.
خلاصه وضعیت صندوق:یک نمای کلی همراه با طلاعاتی از قبیل تعداد وام های پرداخت شده،مجموع اقساط پرداخت شده/نشده، تعداد کل مشتریان، تعداد کل فعال/غیرفعال ها و همه پرداخت های صندوق با توضیحات مقدار سرمایه در گردش،مبلغ در انتظار بررسی، و جمع حق عضویت های پرداخت شده را برای مدیر فراهم می آورد
آخرین پیامک ارسالی: فهرست آخرین پیامک های ارسالی از نرم افزار صندوق قرض الحسنه را برای مدیر نمایش می دهد

 

حساب ها و عملیات مالی آنها

در بیشتر مواقع افرادی از اعضای خانواده و دوستان گرد هم جمع می آیند و صندوق قرض الحسنه ای را تشکیل می دهند. دایی با بچه هایش، عمه با عروس و دامادهایش و … .

هر فرد برای خود حساب یا حساب هایی دارد و وضعیت هر عضو از اعضای خانواده نیز به همین ترتیب است. همانطور که با ساز و کار نرم افزار گندم آشنا هستید، هر فرد نام کاربری و رمز ورود مخصوص به خود را دارد و برای پرداخت اقساط هر فردی باید با اطلاعات مربوط به خود وارد نرم افزار شود. فرض کنید خانواده ای 5 نفره عضو صندوق هستند و قرار است حق عضویت این ماه خود را پرداخت کنند. پدر، مادر و فرزندان باید هر یک به صورت جداگانه وارد نرم افزار شوند و عملیات پرداخت را انجام دهند. یکی از معایب این ماجرا این است که ممکن است بچه ها این مساله را پشت گوش بیندازند و با تاخیر این پرداخت ها را انجام دهند. پس اعضای خانواده راه حلی برای اینکار پیدا می کنند و تصمیم می گیرند که مثلا پدر خانواده مسئولیت این کار را هر ماه به عهده بگیرد. قسمت سخت این راه حل اینجاست که پدر باید نام کاربری و رمز همه را یا به خاطر بسپارد که احتمال فراموشی وجود دارد و یا آنها را در جایی یادداشت کند که احتمال دارد گم شان کند. پس چاره واقعا چیست؟

اتصال حساب ها به یکدیگر، چاره ی اصلی کار است. به این صورت که به عنوان مثال پدر را به عنوان سرپرست خانواده در نظر می گیریم و حساب سایر اعضا را به حساب او متصل می کنیم. با این کار بقیه حساب ها در زیرمجموعه ی حساب او قرار می گیرند. خب شاید بپرسید فایده ی این کار چیست؟ پدر با با وارد کردن رمز و نام کاربری وارد حساب خود می شود. با ورود به حساب خود می تواند سایر حساب های متصل که همان اعضای خانواده اش هستند را ببیند، به راحتی می تواند وارد حساب هر یک از آنها شده و بدهی حساب هر کدام را که بخواهد پرداخت کند. با این کار دیگر نیازی نیست که هر بار از نرم افزار خارج شود و با نام کاربری جدیدی مجددا وارد نرم افزار شود. کارکرد این قسمت به صورتی عمل میکند که در کارتابل مشتری میتواند حساب های خود و حساب های متصل به آن را طبق شرایط زیر مدیریت کند:

1. پرداخت به حساب متصل با روش های مختلف انلاین و آفلاین
2. نمایش فهرست پرداخت های حساب متصل
3. نمایش صورت حساب حساب های متصل

یکی ار مزایای مهم نرم افزار تحت وب راحتی و سادگی و سرعت در استفاده از آنهاست.هدف نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم نیز ایجاد سهولت در استفاده برای مشتریان و مدیران صندوق ها می باشد.

 

اپلیکیشن اندروید 

شما به عنوان مدیر صندوق خانوادگی اگر بخواهید به اعضا خود اپلیکیشن اندروید را ارائه کنید که بتوانند صورت حساب ها، درخواست وام، پرداخت اقساط و … را به سادگی ببینید میتوانید از نسخه اندروید نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم استفاده کنید و با نصب نسخه اندروید روی گوشی یا تبلت بدون نیاز به مراجعه به وب سایت و یا به خاطر سپردن آدرس دامنه از سامانه استفاده کنید.

نسخه موبایلی نرم افزار گندم امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است و دلیل آن هم دسترسی سریع و ساده آن می باشد که به لطف پیشرفت موبایل های هوشمند است .

در این خصوص تعدادی سوال مطرح شده است که در ادامه به برخی از آنها پاسخ میدهیم:

_ آیا پایگاه اطلاعاتی موبایل و نسخه وب متفاوت است ؟
برای رسیدن به پاسخ این سوال میتوانید یک عملیات یا درخواست را در اپلیکیشن مویایلی ثبت کنید! و بلافاصله هم نسخه وب خود را بررسی کنید. خواهید دید که به صورت لحظه ای همه چیز در نسخه تحت وب و موبایل ثبت شده است.

_ نسخه موبایلی نیاز به اینترنت دارد ؟
بله برای استفاده از نسخه موبایلی و اجرای عملیات مالی لازم است که گوشی کاربر به اینترنت متصل باشد. اما استفاده از نرم افزار نیاز به سرعت بالا هم ندارد و در یک سرعت معمولی کاملا قابل استفاده است .

_ آیا امکانات و ویژگی های اپلیکیشن با نسخه تحت وب یکسان است یا چیزی کمتر از آن دارد؟
امکانات و ویژگی های اپلیکیشن با نسخه تحت وب کاملا یکسان است و در هیچ بخشی تفاوتی با یکدیگر ندارند.

_ آیا از نظر ظاهری دو نسخه ی تحت وب و اندروید متفاوت از یکدیگرند؟
بله. مطمئنا به دلیل تفاوت در اندازه ی نمایشگرها و تفاوت در سبک ظاهری اپلیکیشن ها، نسخه اندروید نرم افزار گندم نیز در جایگاه قرارگیری منوها و مدل باز و بسته شدن آنها با نسخه تحت وب تفاوت دارد.

 

پرداخت بدهی در چند قسط 

معمولا پرداخت بدهکاری به صورت یکجا برای مشتریان صندوق های قرض الحسنه مورد رضایت نیست ، ممکن است مشتریان صندوق تصمیم بگیرند که طی فواصل زمانی متفاوت بدهکاری را پرداخت کنند ، مثلا اگر امروز وارد حساب کاربری خود به صورت تحت وب یا آنلاین شدند بتوانند مجموع بدهکاری وام ها یا حق عضویت را ببینند اما میخواهند یک سوم آن را پرداخت کنند
در نرم افزار قرض الحسنه تحت وب گندم مشتری میتواند مبلغ دلخواه را پرداخت کند و سیستم به صورت هوشمندانه بدهی را محاسبه میکند و در پرداخت های بعدی مانده را لحاظ میکند با این ویژگی مشتری ها میتوانند مبالغی کمتر از کل بدهکاری را پرداخت کنند .
سیستم پرداخت هوشمند نرم افزار گندم به صورتی طراحی شده است که مشتری ها بتوانند با یک کلیک کل بدهی و پس انداز خود را کنترل کنند همچنین داشتن انعطاف پذیری در مدیریت پرداخت از ویژگی های بارز این نرم افزار است.
پرداخت بدهی در چند قسط به صورت سیستمی و خودکار انجام می شود اما اگر شما (مدیر صندوق ) تصمیم دارید که مشتری کل بدهی را یکجا پرداخت کند میتواند این ویژگی را نیز در نرم افزار در قسمت گروه مشتریان غیرفعال کنید با غیرفعال کردن این ویژگی مشتری ملزم به پرداخت کل بدهی به صورت یکجا میشود. دسترسی ساده در هر زمان و مکان از ویژگی های بارز نرم افزارهای تحت وب است و این ویژگی از نرم افزار گندم مستثنی نیست.

 

مدیریت و ساختار گروه بندی مشتری ها

طبیعی است که همه اعضا با هم شرایط یکسانی ندارند و برای صندوق هم امکان اختصاص وام به مقدار مساوی برای همه وجود ندارد و با توجه به سیاست های هر صندوق برای افراد مختلف متفاوت است  . کاری که ما در نرم افزار صندوق قرض الحسنه انجام داده ایم این است که شما در بخش گروه مشتریان میتوانید سیاست های تخصیص وام و دریافت حق عضویت را تعیین کنید با این روش دیگر مشکلی از بابت بهم ریختگی و یا اشتباه در محاسبات رخ نمی دهد . از بخش های مهم گروه مشتریان میتوان به تعیین مبلغ ثابت حق عضویت اشاره کرد این ویژگی مشتری را کمک میکند تا مبلغ ثابتی را که باید هر ماه پرداخت کند را بدون نیاز به برسی و استعلام بدون با یک کلیک ساده در کارتابل کاربری پرداخت کند . این روش این مزیت را دارد که صندوق شما هر ماه طبق یک روش مشخص اعضا باید بدهکاری مربوط به خود را پرداخت کنند .
هر صندوق حداقل باید دارای یک گروه مشتری باشد و تعریف گروه های مشتری بیشتر در نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم هیچ محدودیتی را برای مدیر صندوق ایجاد نکرده است . مدیر صندوق میتواند پارامترهای دیگری را در گروه مشتریان مدیریت کند یکی دیگر از این ویژگی ها سقف وام است  ، سقف وام حداکثر وامی است که اعضا گروه میتوانند درخواست دهند . به طور مثال اگر شخصی  در گروه وام 4 میلیونی قرار داشته باشد قادر به درخواست وام 5 میلیونی نیست . و سیسیتم با نمایش خطا کاربر را راهنمایی میکند تا مبلغ وام درخواستی خود را کاهش دهد.
در این گروه میتوان تقریبا همه اجزایی که به صندوق شما مربوط میشوند را دسته بندی و به صورت مجزا مدیریت کرد سایر موارد شامل : سقف اقساط – نرخ تهسیلات – سرمایه اولیه ورود عضو به صندوق – کارمزد عضویت – حداقل ماهیانه ثابت پرداخت شده جهت ثبت درخواست وام – تخصیص سود بانکی به اعضا گروه بر اساس موجودی پس انداز و… نام برد.
هر حساب تنها میتواند به یک گروه متصل شود و در صورت تغییر در گروه مشتری تغییرات به طور سراسری برای همه حساب های متصل به آن تغییر میکند مثلا اگر در این گروه ماهیانه 100 هزار تومان حق عضویت یا پس انداز دریافت میشده است و مجمع یا هیئت مدیره تصمیم میگیرند مبلغ حق عضویت را 120 هزار تومان افزایش دهد با ویرایش مبلغ حق عضویت به 120 هزار تومان همه اعضا گروه از ماه بعد باید مبلغ 120 هزار تومان پرداخت کنند.

 

مدیریت تیکت های پشتیبانی

منو تیکت ها :  نمایش فهرست تیکت های ارسال شده و دریافت شده توسط مدیر و مشتری
منو تیکت جدید : ارسال تیکت فقط به یک کاربر
منو ارسال تیکت گروهی
توضیحات تیکت گروهی :

در استفاده از تیکت گروهی روش های ارسال متفاوت است ارسال به پنل کاربری مشتری – ارسال ایمیل – ارسال پیامک

شما می توانید در انواع مختلف گروه ها پیام گروهی را ارسال نمایید.

روش های ارسال پیام گروهی
همه بدهکاران بجز ورودیه
پیام دلخواه به همه
موجودی حساب
بدهکاران حق عضویت ماهاینه
بدهکاران وام
بدهکاران ورودیه صندوق
حساب های بسته شده
حساب های غیر فعال

در متن پیام میتوانید از 2 کلید واژه دستوری حرف لاتین N به معنای درج خودکار نام و نام خانوادگی شخص و علامت $ به منظور مبلغ است و @ معادل شماره حساب میباشد

به طور مثال در دستور زیر

سلام ، N لطفا بدهکاری حق عضویت ماهیانه حساب @ به مبلغ $ را پرداخت نمایید.

معادل متن سلام ، آقای علی باقری لطفا بدهکاری حق عضویت ماهیانه حساب 2001 به مبلغ 150000 ریال را پرداخت نمایید.

 

بخش تعریف و ایجاد وام

منوی وام جهت مدیریت در خواست های دریافت وام از سوی مشتریان و بررسی آن ها وهمچنین  لیست پرونده ی وام های پرداخت شده به مشتریان وصورت پرداخت اقساط  می باشد

درخواست: این منو لیست درخواست وام های ایجاد شده را نمایش می دهد و یا با زدن گزینه جدید  درخواست تسهیلات جدید را ثبت نموده به این صورت که مبلغ درخواستی و تعداد اقساط و کد ضامن ها را ثبت نموده و وضعیت آن قابل مشاهده می باشد. در لیست درخواست ها مدیر با زدن بررسی در جلوی هر درخواست میتواند آنرا تایید/پرداخت/تعلیق/لفو نماید و نتیجه آن در وضعیت نهایی آن در نمایش نشان داده می شود.
پیام های درخواست وام :

مدارک خود را ارسال کنید
امکان دریافت وام همزمان وجود ندارد
حداقل شرایط درخواست وام پرداخت حداقل مبلغ حق عضویت معادل …ریال است (قابل تنظیم در گروه مشتری)
ضامن اول غیر فعال نباشد.
ضامن دوم غیرفعال نباشد
ضامن سوم غیرفعال نباشد
ضامن اول غیر فعال نباشد.
نکته: با زدن گزینه نمایش درخواست نمایش داده شده و حتی می توان متنی را به عنوان درخواست و پیگیری یا همان تیکت نوشته وثبت کرد.پرونده های پرداخت شده: لیست تمامی وام های موافقت شده و پرداخت شده را می توان مشاهده نمود که می توان در حالت وضعیت، وضعیت دقیق پرونده ها را بررسی کرد.
که شامل وضعیت وام شماره وام شماره حساب مبلغ تاریخ اولین سر رسید و عملیات می باشد. که در قسمت عملیات با استفاده از دو گزینه پرداخت و بررسی می توان وضعیت دقیق پرونده را مشاهده کرد.

 

مدیریت عملیات مالی

عملیات مالی مهم ترین قسمت در نرم افزار قرض الحسنه است کلیه فرایند ها در این بخش قرار دارند و مدیر اختیار تایید یا رد یا عقبگرد عملیات را دارد به این صورت که بعد از تایید عملیات ریز تراکنش کاملا روش بوده و جهت پیگیری های آتی بسیار کمک کننده است از طرفی مدیر میتواند عملیات را با توجه به صلاح دید خود عقب گرد کند این ویژگی روی همه عملیات تاثیر گذار بوده و عملیات را به حالت قبل از اجرا باز میگرداند و در بخش عملیات مالی میتوان رویه ای جهت بررسی مجدد عملیات نیز مورد استفاده قرار بگیرد تا از بروز خطا جلوگیری کند.

واریز به حساب
برداشت از حساب
تسویه حساب
اعطا وام 
ثبت درآمد و هزینه
 واریز به حساب

هر عنوان دارای عملکرد خاص خود را دارد به طور مثال بخش واریز به حساب دارای کارکرد های هوشمندی است که کاربر میتواند با یک عملیات پرداخت بدهی را به صورت کامل یا مبلغی مشخص تسویه کند و برای این کار کافی است در بخش پرداخت هوشمند اقدام کند . واریز میتواند شامل اقساط وام و پرداخت حق عضویت ماهیانه باشد .

برداشت از حساب

برداشت از حساب عملیاتی است که مشتری اقدام به برداشت وجه دارد این مورد میتواند طی درخواستی یا به صورت حضوری اجرا شود و باعث میشود این نوع عملیات هم در فهرست عملیات قابل مشاهده و جستجو هم می باشد . سپس وجه برداشت شده در قالب چک برای مشتری صادر میشود

تسویه حساب

اعضای صندوق قرض الحسنه بعد از تصمیم به خروج نیاز به بستن حساب دارد در این مورد مدیر با بررسی صورت حساب ها و بدهی ها میتواند مشخص کند که ابتدا بدهی را تسویه کند و سپس مانده پس انداز را در قالب چک صادر کند . بعد از این عملیات دسترسی به حساب بسته میشود و هیج نوع عملیاتی روی حساب بسته شده میسر نیست و جهت بازگشایی مجدد کافی است در نمایش عملیات ، عقب گرد را اجرا کنید. طی این فرمان حساب باز میشود

اعطا وام

یکی دیگر از بخش های مهم در صندوق قرض الحسنه عملیات مربوط به اعطا و مدیریت وام است در این فرایند بعد از اینکه ثبت درخواست وام صورت گرفت و مدیر وام را ایجاد کرد جهت عملیات نهایی و صدور چک لازم است که که مدیر صندوق تایید نهایی را انجام دهد . این نوع عملیات هم توانایی عقب گرد را نیز دارد طی این فرمان درخواست وام به حالت در انتظار بررسی می رود و عملیات مالی حذف شده و مدیر در صورت نیاز به ایجاد وام باید از روی درخواست اقدام کند.

 

اطلاع رسانی به مدیر و کاربر بعد از تایید نهایی وجه

یکی از بخش های بسیار پر کاربرد در نرم افزار قرض الحسنه گندم اطلاع رسانی بعد از عملیات مختلف است ، به طور مثال اگر مبلغی به حساب مشتری از طریق پرداخت الکترونیکی واریز شد هم مدیر و هم مشتری میتواند از این تغییر به صورت پیامکی مطلع شود.

این بخش در قسمت تنظمات اطلاع رسانی قرار دارد.

شما میتوانید به صورت دستی متن هوشمند خود را نیز طراحی کنید ، و سیستم با استفاده  از کدهای دستوری پیامک مورد نظر را به مشتری یا مدیر ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *