حسابداری تجاری

حسابداری تجاری گاهی زبان تجارت نیز نامیده می شود، در این مقاله حتما با چرایی این مطلب آشنا خواهید شد. روش ‌های حسابداری تجاری، کسب و کارها را نظم بخشیده و موجب پیشرفت آنها می شود. وقتی پای حسابداری تجاری به میان می آید جزئیات است که اهمیت زیادی دارد، و البته جزئیات زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا به مدیریت موثر یک کسب ‌و کار کمک ‌کند.

حسابداری تجاری چیست؟

حسابداری تجاری روشی است که در آن کسب و کارها اطلاعات مالی خود را پیگیری و سر و سامان می دهند. این کار با ثبت، تحلیل و تفسیر اطلاعات مالی تجاری به منظور حفظ منابع مالی و اتخاذ تصمیمات مهم در جهت پیشبرد اهداف و پیشرفت صورت می گیرد. حسابداری تجاری می‌ تواند توسط یک شخص در کسب‌ و کار، یک شرکت حسابداری، یا یک تیم انجام شود. حسابداران تجاری مسئول تحلیل سلامت مالی کسب ‌و کارها هستند و به صاحبان کسب و کارها در قبال تعهدات خود اطلاع رسانی می کنند.

بنابراین چرا حسابداری، زبان تجارت نامیده می ‌شود؟ درست مانند یک زبان جهانی، حسابداری تجاری به صاحبان مشاغل کمک می ‌کند درک کنند که در کسب‌ و کار آنها چه می ‌گذرد. این امر می‌ تواند به آنها و مشاوران مالی کمک کند تا برای کسب ‌و کار خود تصمیمات سازنده بگیرند.

حسابداری تجاری شامل سه وظیفه اصلی است: شناسایی، مستند سازی، و ارتباطات رویدادهای اقتصادی. حسابداری به طور سیستماتیک رویدادهای اقتصادی مانند معاملات و سرمایه ‌گذاری‌ ها را با استفاده از تکنیک‌ های دفترداری ثبت می‌کند. برخی اوقات، حسابداران نیز صورت‌ های مالی را تحلیل و تفسیر می‌ کنند و توضیح می ‌دهند که چگونه داده‌ های گزارش ‌شده را اعمال ‌کنند.

حسابداری، مطالعه اطلاعات مالی تجاری توسط حسابداران در جهت تامین اطلاعات مربوط به صاحبان مشاغل با گزارشات داده شده است. این اطلاعات به گزارش ‌هایی می ‌رسد که سلامت مالی یک کسب ‌و کار را نشان می ‌دهند. صاحبین کسب و کارها می ‌توانند از حسابداری تجاری برای برآورده کردن الزامات استفاده کنند تا در زمان سرمایه ‌گذاری در کسب و کار خود گزینه‌ های عاقلانه مالی داشته باشند.

حسابداری تجاری از “حسابداری عمومی” یا حسابداری مالی متفاوت است زیرا در آن تمرکز بر برآورده کردن نیازهای یک کسب ‌و کار به جای رو در رو شده با ساده ترین استانداردهای حسابداری خارجی است. حسابداری تجاری به طور معمول متکی بر پیش‌ بینی‌ های قابل ‌توجه و تمرینات مدلسازی است تا به مدیران در تصمیم ‌گیری و ارزیابی عملکردشان کمک کند. تقریبا همه شرکت ‌های بزرگ نوعی از حسابداری تجاری را در فرآیند تصمیم ‌گیری خود وارد می‌کنند. اما آن روی سکه، کسب و کارهای کوچک ‌تر اغلب حسابدار استخدام نمی ‌کنند، عمدتا به این دلیل که آنها فاقد منابع لازم برای انجام این کار هستند.

حسابداری-تجاری

تفاوت بین حسابداری تجاری و حسابداری عمومی چیست؟

تفاوت بین حسابداری عمومی و حسابداری تجاری در این است که حسابداری تجاری (یا حسابداری مدیریتی) بر برآورده کردن نیازهای داخلی کسب‌ و کار تمرکز دارد، در حالی که حسابداری عمومی بر دستیابی به استانداردهای مالی خارجی متمرکز است. از آنجا که حسابداری عمومی بر گزارش دادن به نهاده‌ های قانون گذاری خارجی برای مواردی مانند مالیات تمرکز دارد، بنابراین بر عملکرد و یا استراتژی مشاغل متمرکز نیست، تنها به گزارش اعداد و ارقام بسنده می کند.

یک تفاوت مهم بین حسابداری عمومی و تجاری در این است که حسابداری عمومی بر امور مالی کلی سازمان تمرکز دارد، در حالی که حسابداری تجاری معمولا بر روی یک یا دو بخش خاص یک کسب‌ و کار تمرکز می‌ کند. تفاوت مهم دیگری که می توان نام برد این است که حسابداری عمومی منحصرا از داده‌های تاریخی استفاده می‌کند، در حالی که حسابداری تجاری معمولا بر مدل‌ سازی و پیش ‌بینی تمرکز دارد تا به تصمیم‌ گیری ‌های بهتر در مورد آینده کمک کند.

حسابداری مالی مستلزم این است که داده‌ ها و نتایج دقیق و قابل تایید باشند، در حالی که حسابداری تجاری شامل برآورد و ارزیابی گرایش‌ ها است که می‌تواند در زمان تصمیم ‌گیری ایجاد شود.

آیا یک کسب ‌و کار می‌تواند از هر دو نوع حسابداری استفاده کند؟

برای شناسایی نیازهای کسب‌ و کار خود، باید از تفاوت بین حسابداری تجاری و حسابداری عمومی آگاه باشید. اگر شرکت شما نیاز به پیروی از استانداردهای مالی با نهادهای دولتی را دارد، پس باید زمان و پول بیشتری را صرف حسابداری عمومی کنید. اگر شرکت شما به استراتژی‌های بهتر، الگوسازی و پیش‌ بینی برای سرمایه ‌گذاری‌های آتی و توسعه کسب ‌و کار نیاز دارد، آنگاه تمرکز بر حسابداری تجاری سودمندتر خواهد بود. البته سرمایه ‌گذاری در هر دو نوع حسابداری سودمند است و شما احتمالا در کسب ‌و کار خود موفق ‌تر خواهید بود.

چگونه برای مشاغل کوچک حسابداری انجام دهید؟

چه شما یک حسابدار حرفه ای استخدام کنید، یا خودتان آن را انجام دهید، حسابداری برای یک کسب‌ و کار کوچک در جهت حرکت رو به جلو و کسب موفقیت نقش بسزائی دارد.

مسئولیت های اساسی برای حسابداری کارآمد:

ثبت تراکنش های مالی

اولین و احتمالا مهم ترین قدم، ثبت تمام تراکنش های مالی در کسب‌ و کار است. می تواند شامل وام‌ هایی که برای وسعت شغل، هزینه‌ها، درآمد، و دیگر اسناد مربوط به کسب ‌و کار گرفته می‌شوند، باشد و حتما باید در سیستم حسابداری گنجانده شود.

ثبت در دفتر روزنامه

یک حسابدار یا صاحب کسب ‌و کار تراکنش های تجاری را در یک دفتر روزنامه یا دفاتر قانونی، به ترتیب زمانی ثبت خواهد کرد. دفاتر روزنامه شامل حساب‌ های اعتباری و بدهی در یک سیستم حسابداری دوطرفه خواهد بود. معاملاتی که در این دفتر روزنامه گنجانده نشده اند به دفتر کل وارد می ‌شوند.

ثبت دفتر کل

دفتر کل، ثبت حساب ‌ها و تراکنش های گذشته و نیز ثبت تراز جاری در حساب‌ های مختلف مربوط به کسب ‌و کار است.

گزارش‌های ترازنامه آزمایشی

یک گزارش ترازنامه آزمایشی برای اطمینان از اینکه بدهی کل برابر با کل اعتبارات است، استفاده می‌شود. حساب‌ های مالی از دفاتر حسابداری گرفته شده و به منظور مشاهده این که آیا این موارد با هم مطابقت دارند، به یک گزارش تبدیل می شوند. اگراین ستون‌ها جمع نشوند، این نشانه آن است که در دفتر حساب یا دفتر کل خطایی وجود دارد.

ثبت های اصلاحی

حسابدار برای به روز رسانی حساب ‌های مالی قبلی خود را آماده می ‌کند. این ثبت‌ها در انتهای دوره حسابداری تنظیم‌ شده و برای اقلامی مانند درآمد، هزینه‌ها، پیش پرداخت و انتقال بخشی از دریافت ها یا پرداخت های نقدی گذشته به دوره های آتی و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

تراز آزمایشی تعدیل شده

بعد از آماده ‌سازی ثبت های اصلاحی، یک ترازنامه آزمایشی تعدیل شده، انجام می‌شود. در اصل یک دور دوم از گزارش‌ های ترازنامه آزمایشی است که برای تست مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی استفاده می ‌شود که بدهی و بستانکاری پس از ثبت های اصلاحی برابر باشند.

اظهارنامه‌ های مالی

محصول نهایی سیستم حسابداری، اظهارنامه مالی است که از اظهارنامه درآمد، ترازنامه، صورت های جریان نقدی و دیگر اسناد تشکیل شده ‌است.

ثبت های بستن حساب ها

در نهایت، این سیستم برای چرخه بعدی حسابداری با بستن تمام حساب‌ های دوره‌ ای یا موقت مانند خروجی درآمد، و حساب ‌های هزینه آماده می ‌شود. و در نهایت حساب های ترازنامه دائمی برای چرخه حسابداری بعدی باز خواهد شد.

حسابداری-تجاری

آیا کسب و کارهای کوچک به حسابدار نیاز دارند؟

صاحبین کسب و کارهای کوچک می ‌توانند از طریق استخدام یک حسابدار در طولانی مدت زمان و پول زیادی پس‌انداز کنند.

وظایف حسابدار تجاری:

•    یک برنامه کاری تنظیم می کند.
•    درباره ساختار نهاد کسب ‌و کار مشاوره می دهد.
•    برای به دست آوردن حق پروانه مانند حق پروانه تجاری و فروش کمک می کند.
•    کمک به راه اندازی یک سیستم حسابداری و نمودارها به جای استخدام یک دفتردار
•    رسیدگی به مسائل پیچیده و هزینه های نیروی کار
•    اطمینان حاصل می کند که کسب و کار با الزامات حق پروانه و بستانکار مطابقت دارد.
•    نگهداری مدارک موجودی ها
•    پرونده مالیات ها

با این حال، این به این معنا نیست که انجام این کار به تنهایی غیر ممکن است. صاحبین کسب و کاره‌ های کوچک می ‌توانند از سیستم‌ های حسابداری مبتنی بر ابر به منظور اجرای همه کارها استفاده کنند.

چگونه یک سیستم حسابداری تجاری تنظیم کنید؟

چه تصمیم بگیرید که یک حسابدار استخدام کنید و یا تراکنش های خود را به تنهایی ثبت کنید، در اینجا چند قدم مهم برای راه‌ اندازی سیستم حسابداری وجود دارد که از ابتدای شروع کسب و کار خود می توانید به آرامی آن را جلو ببرید.

باز کردن حساب بانکی تجاری

قبل از اینکه بتوانید یک سیستم حسابداری راه ‌اندازی کنید، باید حساب بانکی جداگانه ای باز کنید که با حساب شخصی شما تداخلی نداشته باشد، این نکته اولین و مهم ترین مرحله است.

انتخاب روش حسابداری

دو روش اصلی حسابداری برای ثبت تراکنش های مالی وجود دارد: اقلام تعهدی و نقدینگی. روش نقدینگی تراکنش ها را تنها زمانی ثبت می‌ کند که یک مشتری هزینه محصول را می‌پردازد، در حالی که روش اقلام تعهدی سود هر دو درآمد را از فروش و تمام هزینه‌ های دیگر ثبت می‌ کند. قبل از شروع به ثبت تراکنش ها، مهم است که یک روش انتخاب کنید و به آن پایبند باشید.

ثبت تراکنش ها

هنگامی که یک روش مناسب راه ‌اندازی کردید، وظیفه  دارید تراکنش هایی که در بخش اول ذکر کردیم را ثبت کنید. این کار می‌ تواند به صورت مستقل و یا توسط یک حسابدار انجام شود.

تعیین شرایط پرداخت

همچنین مهم است که تصمیم بگیرید که آیا برای مشتریان اعتبار ارائه می ‌کنید یا خیر. اگر می‌خواهید این کار را بکنید، باید یک سیستم و روش ارسال فاکتورها تنظیم کنید.

تمام موارد گفته شده دلایل کمی نیستند که سبب می شوند حسابداری را زبان تجارت بنامند. حسابداری تجاری مناسب می‌ تواند راه طولانی را برای ایجاد و حفظ کسب ‌و کارهای موفق طی کند. پیگیری آموزش هایی که در این حوزه ارائه می شود، می ‌تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، پیگیری یک برنامه گواهی تخصصی در حسابداری می‌تواند شروعی مناسب برای یک شغل پردرآمد برای شما باشد. حسابداری تجاری به یک کسب ‌و کار کمک می ‌کند تا تمام جزییات مالی کوچکی که موجب رونق آن می شود را دنبال کند.

نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم نمونه ی کوچکی از نرم افزار مالی است که جهت مدیریت صندوق های قرض الحسنه به صورت کاملا تحت وب طراحی و تولید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *