تفاوت صندوق قرض الحسنه و صندوق های قرعه کشی

صندوق های قرض الحسنه به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند و هر کدام ساز و کار و تفاوت های اساسی در عملکرد خود دارند:
1-    صندوق های قرض الحسنه قرعه کشی 
2-    صندوق قرض الحسنه طبق تصمیم هیئت مدیره

نوع اول که در صندوق های قرض الحسنه خانوادگی بسیار مرسوم است و سهم زیادی از طرفداران را شامل میشود! در این روش اعضا با تجمیع آورده خود و با انجام قرعه کشی حتی با روش های بسیار ساده ( نوشتن اسم اعضا روی کاغذ) و انتخاب تصادفی یک عضو کل مبلغ تجمیع شده در جلسه به برنده اختصاص داده می شود. این روش بدون سود بوده و به صورت عام المنفعه در میان مردم از زمان قدیم مرسوم بوده است. معمولا تعداد اعضا این صندوق ها بسیار محدود است.

گردونه  قرعه کشی و شماره های رنگی اطراف آن

نوع دوم صندوق هایی هستند که طبق نظر هیئت مدیره رفتار میکنند. در این نوع صندوق ها قوانینی به عنوان اساس نامه صندوق قرض الحسنه وجود دارد که فرایند دریافت حق عضویت و تبدیل آن به وام به طور دقیق تشریح شده و هیئت مدیره بر اساس تصمیم گیری گروهی اقدام به اعطا وام به درخواست کنندگان میکنند. این روش برعکس روش قبلی میتواند حجم زیادی از سپرده ها را شامل شود و تعداد اعضا آن میتواند به هزاران نفر برسد.
بر اساس معرفی دو دسته فوق راهکار تحت وب و موبایل بسیار کارآمد میشود و کنترل و نظارت روی صندوق ها اصلا سخت نخواهد بود. به عقیده ما نرم افزاری که آموزش آن به بیش از 1 ساعت زمان ختم شود جزو نرم افزارهای سخت است و معمولا کاربران علاقه ای به استفاده از نرم افزارهای سخت ندارند و سختی کار همیشه باعث شده که بعد از گذشت زمان مدیران تصمیم به استخدام فرد متخصص و با تجربه کند یا اینکه تصمیم به تغییر سیستم نرم افزاری خود کنند.
ما در نرم افزار گندم سعی کرده ایم که کار را بسیار ساده کنیم و قواعد پیچیده حسابداری و حسابرسی صندوق را مخصوصا برای صندوق های خانوادگی حذف کنیم و درعوض ساختاری کاربرپسند را جایگزین ساختار مرسوم در نرم افزار های حسابداری رایج کنیم.
در هر دو دسته صندوق ها شفافیت بسیار ضروری است چرا که پایه و اساس قرض الحسنه اعتماد اعضا و اعتماد داشتن به محل مصرف سرمایه است. با کمک نرم افزار تحت وب صندوق قرض الحسنه گندم تمام حساب و کتاب ها کاملا شفاف و قابل بررسی از طرف هر فردی می باشد. با داشتن انواع گزارش های صندوق از جمله گزارش درآمد و هزینه، بدهکاران و بستانکاران مختلف و… با راحتی و سرعت بیشتری می توان به امور صندوق رسیدگی نمود. با وجود امکان پرداخت آنلاین در نرم افزار بسیاری از مسائل مربوط به پرداخت ها و مغایرت ها برطرف خواهد شد و مدیریت صندوق بسیار ساده خواهد شد.

از دیگر بخش هایی که میتواند توسط نرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم پشتیبانی شود روش دریافت سود به صورت فروش اقساطی است در این روش هم مدیر میتواند با توجه به نوع دریافت سود روش سرشکن روی اقساط یا دریافت قبل از اعطا را اجرا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *