تصور کودکان از پول چگونه است؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که تصور کودکان از پول چگونه است؟ وقتی برایشان از پول صحبت می کنیم، آن ها دقیقا به چه چیز فکر میکنند؟تصورات شان با مفهوم واقعی پول چقدر فاصله دارد؟ چگونه می توان این تصورات را به واقعیت نزدیک کرد و مفهوم و ارزش واقعی پول را به آن ها فهماند؟
اینها سوالاتیست که همه ی ما به عنوان پدر و مادر باید از خود بپرسیم و به دنبال پاسخ درست آن باشیم.
معنای واقعی پول آن چیزی نیست که مورد استفاده قرار می گیرد.
بگذارید یک ماجرای بامزه برایتان تعریف کنم. زمانی با پسر 4 ساله ام به سمت بستنی فروشی می رفتیم ناگهان خبر بدی به او دادم: “کیف پولم را در خانه جا گذاشته ام و نمی توانی بستنی همیشگی ات را بخوری”. اما او به جای ناراحتی و ناامیدی، یک راه حل پیشنهاد کرد: ” به دستگاه خودپرداز برو و کمی پول بگیر”.
در زمانه ی کارت های اعتباری، پرداخت آنلاین صورت حساب ها و غیره کودکان کم سن و سال نسبت به کودکان نسل قبل درک کمتری از پول و ارزش آن دارند. این موضوع به خصوص در شرایط اکنون اقتصادی که مسئولیت مالی و پولی دارای اهمیت ویژه ای است، ایجاد مشکل می کند.
باید از دوران قبل از مدرسه آموزش های مالی را آغاز کرد. فقط به یاد داشته باشید که این آموزش ها باید ساده باشند و با تصورات اشتباه بچه ها شروع کنید.

تصور کودکان از پول

بچه ها تصور می کنند: پول فقط برای خریدن چیزی است

اکثر بچه ها دیده اند والدینشان هزاران خرید در فروشگاه ها انجام میدهند. اما از آنجاییکه آنها به ندرت شاهد پرداخت صورت حساب ها توسط پدر و مادرشان هستند، ممکن است باور داشته باشند که پول فقط برای دستیابی به اشیاء مادی است.

راهکار

چند قبض و صورت حساب ماهیانه را به او نشان و برایش توضیح دهید که عوارض یعنی چه (“استفاده از برق و تلفن چه هزینه ای دارد”). او خواهد دید که پول خانواده برای اهداف زیادی خرج می شود.

بچه ها تصور می کنند: شما هرگز بی پول نخواهید شد

بسیاری از بچه های کوچک فکر می کنند دستگاه های خودپرداز هر پولی که بخواهیم به ما می دهند. آنها نمی دانند که والدین شان تنها به مقدار مشخص و محدودی می توانند پول خرج کنند. در گذشته کودکان تصور بهتری درباره ی محدودیت های پول داشتند چراکه مردم بیشتر از پول نقد استفاده می کردند. اما امروزه با بر سر کار آمدن تجارت الکترونیک مفهوم پول برای کودکان به مفهومی بسیار انتزاعی تبدیل شده است.

راهکار

به فرزندتان بگویید پولی که دریافت می کنید در ازای کارتان است و باید درباره ی چگونه خرج کردن آن تصمیم بگیرید چون پول زیادی است. برایش توضیح دهید که بخش زیادی از بودجه ی شما صرف مایحتاج خانواده مانند غذا، خانه و ماشین می شود. این توضیحات کمک میکند تا او بهتر درک کند که چرا نمی تواند بازی ویدیویی مورد علاقه اش را داشته باشد و امتناع شما از خریدن را به حساب نظر شخصی شما نمی گذارد بلکه می فهمد درحال حاضر به دلیل برنامه ریزی های اقتصادی خانواده، امکان رسیدن به خواسته اش وجود ندارد.

بچه ها تصور می کنند: بانکداری آنلاین توهم است

براساس پروژه ای در آمریکا، از هر 10 نفر امریکایی 4 نفر آنها از بانک آنلاین استفاده می کنند.این موضوع کودکان را که فکر می کنند کامپیوتر برای سرگرمی است گیج خواهد کرد. می توانید کنار آن ها بنشینید و برایشان توضیح دهید که شما الان دارید پولتان را در بانک می گذارید، اما کودکان قبل از سن مدرسه متوجه منظورتان نخواهند شد.

راهکار

برای فرزندتان یک حساب پس انداز در بانک فیزیکی (ساختمانی که اسمش بانک است) افتتاح کنید حتی اگر خودتان حسابی در آنجا ندارید. وقتی که کودک پول های هدیه تولدش را می گیرد یا بخش زیادی از پول توجیبی هایش را در خانه پس انداز کرده است به او بگویید در داشتن یک حساب پس انداز با شما همراهی کند و داستان پس انداز خود را برایش تعریف کنید. حتی می توانید با راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی و شرکت دادن بچه ها در آن، مفهوم پس انداز را به خوبی برایشان روشن کنید.
دنیای امروز، دنیای دیجیتال است اما بچه های کوچک تر به آموزش های بنیادی نیاز دارند تا اصول اساسی بانکداری را درک کنند.

بچه ها تصور می کنند: همه چیز یک قیمت دارند

اکثر کودکان پیش دبستانی تشخیص می دهند که چیزهای مورد علاقه آنها چه قیمتی دارند. برای مثال میدانند که قیمت فلان اسباب بازی چقدر است اما نمی دانند که این پول با سایر الزامات و تعهدات مالی خانواده چگونه مقایسه میشود. بچه ها می بینند که ما والدین از همان کارت اعتباری که پول بستنی را داده ایم، از همان هم برای خرید مایحتاج ضروری خانه استفاده می کنیم و فکر می کنند ما برای همه چیز درست به اندازه ی اسباب بازی آنها پول پرداخت می کنیم و این هم که چیز زیادی نیست.

راهکار

بازی مقایسه قیمت با فرزندتان راه بیندازید. مثلا ممکن است بگویید ” واااای! قیمت شیرینی کشمشی فقط 1000 تومان است درحالیکه برای تعمیر ماشین باید 300 هزار تومان پرداخت کنیم “. اینکار مفهوم مقایسه را برای کودک روشن می کند و کمک می کند تا متوجه شود چرا شما نمی توانید هزینه ی همه چیز را بپردازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *