بودجه بندی خرج و مخارج زندگی چه مزیت ها و چه روش هایی دارد؟

سواد مالی
شناخت حسابداری شخصی و داشتن نظم در مدیریت بودجه و پس انداز برای آینده از عوامل کلیدی رسیدن به اهداف در زندگی شخصی است.
کسب دانش درباره ی حسابداری شخصی یا کسب سواد مالی، افراد را قادر می سازد که در هر رده ی سنی بتوانند با اعتماد به نفس زندگی مالی یا اقتصادی خود را مدیریت کنند.
یادگیری نحوه مدیریت پول تان، کلید حفاظت از دارایی شما و بودجه بندی یا برنامه ریزی کردن، مهمترین قسمت از فرمول مدیریت مالی شماست. تحقیقات نشان می دهد به ازای هر یک دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید، ده دقیقه برای اجرا بدست می آورید؛ به این معنی که اگر شما پول خود را با فکر و برنامه ریزی شده بودجه بندی کنید احتمال رسیدن شما به اهداف برنامه ریزی شده ده برابر بیشتر خواهد شد.
زمانیکه تصویر و درک کلی از مسائل مالی خود داشته باشید، بخصوص درباره ی نحوه دخل و خرج در زندگی تان، بهتر می توانید ببینید که چطور به اهداف مالی خود دست خواهید یافت.

هدف از برنامه ریزی و بودجه بندی چیست؟

بودجه بندی درامد

بودجه بندی به شما در تعیین و رسیدن به اهداف مالی کمک می کند:

با جمع آوری اطلاعات بانکی، کارت اعتباری و صورت های درآمد مربوط به 6 تا 12 ماه گذشته شروع کنید. ببینید به طور میانگین ماهانه چقدر پول خرج میکنید و این مخارج را به دسته هایی مانند غذا، سرگرمی، بیمه، صورت حساب های ماهانه ی خانواده، اقساط بدهی، هزینه های پزشکی و پس انداز تقسیم کنید.
خوشبختانه اپلیکیشن های مالی بسیار متنوعی مخصوص تلفن های همراه وجود دارد که مخارج شما را دسته بندی میکنند. با بهره گیری از این برنامه ها به راحتی در هر زمان می توانید هزینه ها و دخل و خرج خود را ثبت کنید و با کمک گزارش های مختلفی که به شما میدهد، عادت های بد خود را در خرج کردن پول شناسایی خواهید کرد و آنها را بهبود خواهید داد.
همه ی درآمد خود را در نظر بگیرید. زمانیکه متوجه می شوید پول شما چگونه خرج می شود، می توانید برای بهتر شدن وضعیت خود روش هایی را در پیش بگیرید. همچنین ممکن است بخواهید برای رسیدن به هدفی خاص مانند پس انداز برای یک سفر یا پرداخت بدهی هایتان یک بازه ی زمانی در نظر بگیرید و مرحله به مرحله میزان پیشرفت خود را در رسیدن به آن هدف مشخص کنید و تا زمانیکه ندانید درآمدتان چگونه خرج می شود قادر به انجام این کار نخواهید بود.
اگر ندانید چه مقدار و برای چه چیزی پول خرج کرده اید، تغییر عادت هایتان مشکل خواهد بود. مثلا اگر ندانید ماهانه چه مقدار پول برای خوردن غذا در بیرون خانه صرف می کنید، تغییر این عادت برایتان سخت خواهد بود. حتی اگر از نظر مالی مشکلی هم نداشته باشید، این برنامه ریزی و بودجه بندی می تواند به شما در تشخیص هزینه های غیر ضروری تان کمک کند و در نهایت راه هایی جهت هدایت آنچه دارید به سمت اولویت هایتان، پیش روی شما قرار خواهد داد.

بودجه بندی به شما در انجام تعهداتتان کمک می کند:

اگر خیال دارید از شر بدهی هایتان خلاص شوید، لازم است که دارایی محدود خود را بودجه بندی کنید تا به الویت از دست آن ها رها شوید. برای کاهش هزینه ها  شما در ابتدا باید ببینید پولتان در چه جاهایی خرج می شود. سپس خود را به مقداری خاص برای هر کاری محدود کنید و بیشتر از آن مقدار برایش خرج نکنید.
یک روش کاربردی برای این کار، سیستم بودجه بندی پاکتی است. در این روش پولهایتان را براساس هزینه ها دسته بندی می کنید و برای هر کدام مانند غذا، پوشاک، تفریح و… یک پاکت در نظر می گیرید. هر پاکت را با پولی که برای آن کار درنظر گرفته اید پر می کنید. برای هر خرید از پاکت خودش استفاده کنید و هرگز با پاکت مخصوص خرید مواد غذایی به خرید لباس نروید اما خرج کردن را تا زمانی ادامه بدهید که پول در آن پاکت وجود دارد. به محض خالی شدن پاکت، از خرید کردن در آن دسته خودداری کنید تا ماه آینده که مجددا پاکت مربوط به آن را شارژ کنید.
زمانیکه شما تصویری کلی از وضعیت مالی خود داشته باشید، می توانید تمرکز خود را روی پرداخت سریع تر بدهی ها و سلامتتان بگذارید. وقتی موضوع بدهی های شخصی شما حل شد، خواهید دید که ماه های بعد نیز همچنان طبق عادت مقداری برای بدهی ها کنار خواهید گذاشت که به جای ترک این عادت می توانید آن را به سادگی به نفع پس انداز تغییر دهید و ان پول را ماهانه پس انداز کنید.

بودجه بندی به شما در پس انداز برای دوره ی بازنشستگی کمک می کند:

از نظر اصولی یکی از جنبه های کسب ثروت، برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی است. این برنامه ریزی برای آینده ی شما بسیار حیاتی است و توجه ویژه ای را می طلبد. تنها با پس انداز مقدار اندکی از درآمدتان می توانید ذخیره ی دوره بازنشستگی خود را به چندین برابر افزایش دهید. البته بسته به اینکه چه مدت تا آن زمان باقی مانده است و این سرمایه گذاری تا چه حد خوب انجام می شود.

این نوع پس انداز را می توانید با راه اندازی صندوق قرض الحسنه خانوادگی یا دوستانه انجام دهید.نامی برای آن انتخاب کنید،قوانین و شرایطی برایش تعیین کنید و بسم الله. با این کار علاوه بر پس انداز کردن و دستگیری از یکدیگر، می توانید به این بهانه دور هم جمع شوید و ساعت هایی آرام و لذت بخش را در کنار دوستان و عزیزانتان سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *