بانکداری سبز

بانکداری سبز روشی پایدار و مسئولانه برای مدیریت امور مالی شما است. ممکن است یک مفهوم انتزاعی به نظر برسد، اما بانکداری سبز چیزی است که این روزها باید به آن توجه ویژه ای داشت. حقیقت موضوع این است که با انجام خیلی از کارها ما در حال آسیب رساندن به محیط زیست خود هستیم. پس با بانکداری سبز چه چیزی را باید دنبال کنیم؟ این موضوع را در این مقاله به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

اصلی ترین دلیل انتخاب بانکداری سبز به دلیل عدم آسیب به محیط زیست است مخصوصا حذف مصرف بالای کاغذ این موضوع در انواع نرم افزارهای بانکی و قرض الحسنه خصوصا نسخه های تحت وب معلوم است.

بانکداری سبز چیست؟

بانکداری سبز نوعی از بانکداری است که خدمات مالی پایدار را تامین و ارائه می دهد. بانکداری سبز می ‌تواند با استفاده از منابع مالی سبز برای ترویج حفاظت از محیط زیست در موارد زیر، این خدمات مالی پایدار را تامین نماید:

•    وام دادن به شرکت‌ ها و افرادی که خود را در قبال حفاظت از محیط زیست مسئول دانسته و قدمی برمی دارند.

•    ارائه محصولات سرمایه گذاری سازگار با ارزش های سرمایه گذار، مانند مقادیر انرژی تجدید پذیر یا تعدیل کربن

•    کاهش انتشار گازهای عملیاتی.

بانکداری سبز یک روند مالی جدید است که در آن بانک‌ ها استراتژی ‌های سرمایه ‌گذاری خود را تغییر می ‌دهند تا بر فناوری‌ های پایدار و ابتکارات سازگار با محیط‌ زیست متمرکز شوند. این موضوع به طور گسترده‌ ای در میان بانک ‌های سراسر دنیا پس از توافق آب و هوایی پاریس محبوب شده است و از آن زمان به ترویج سرمایه‌ گذاری در انرژی تجدید پذیر، پروژه‌ های احیای جنگل و تعدیل کربن کمک کرده ‌است.

اما بانک‌ های سبز تنها در مورد ایجاد سرمایه ‌گذاری در پروژه‌ های آب و هوایی نیستند؛ بانک‌ ها می ‌توانند با نهادینه کردن سیاست‌ های وام‌ دهی مناسب با محیط ‌زیست، در سطح محلی فعالیت های بیشتری داشته باشند. این امر می ‌تواند به شکل وام برای وسایل نقلیه الکتریکی و سیستم‌ های الکتریکی خورشیدی خانگی و یا سیاست‌ های گسترده برای ممنوع کردن سرمایه ‌گذاری‌ ها در صنایع زیان ‌آور از قبیل سوخت ‌های فسیلی باشد.

بانکداری-سبز

چرا بانکداری سبز مهم است؟

روشن است که استراتژی‌ های سرمایه ‌گذاری پایدار برای مهار تغییر آب و هوا مهم هستند. با توجه به اجلاس IPCC، اگر شرکت‌ ها به همین منوال به فعالیت خود ادامه دهند، تا سال ۲۱۰۰ زمین به میزان ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد گرم تر خواهد شد. اگر شرایط آب و هوایی تغییر یابد و گرم تر شود، ممکن است صدها میلیارد دلار خسارت و تلفات زیاد به بار آورد.

در این زمینه، کسب و کارها باید سهم خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای از طریق فعالیت‌ های خود انجام دهند. خوشبختانه، اتخاذ اصول بانکداری سبز توسط چندین بانک بزرگ در سال‌ های اخیر نشان می ‌دهد که به زودی یک اقتصاد مبتنی بر انرژی تجدید پذیر در سراسر دنیا خواهیم داشت. با توجه به مزایای استفاده از آب و هوا و انرژی پاک، ممکن است به جای به حداکثر رساندن سود، بانک‌ های بیشتری تمایل به پرداختن به چالش‌ های آب و هوایی داشته باشند.

راه ‌های بانکداری سبز

روش های زیادی برای اعمال بانکداری سبز وجود دارد. یک راه سبز شدن می تواند استفاده از خدمات آنلاین باشد زیرا می توان در استفاده از کاغذ و انرژی صرفه جویی بالایی داشت. راه دیگر پرداخت به موقع قبوض است، نه بعد از موعد مقرر یا عدم پرداخت قبوض. علاوه بر اینها، روش های بسیار دیگری بر محیط مثبت تاثیر می‌ گذارند. بنابراین، بانکداری سبز نه تنها برای محیط ‌زیست بلکه برای شما نیز مناسب است زیرا بانکداری سبز پول شما را پس‌ انداز خواهد کرد.

برخی روش‌ های دیگر بانکداری سبز استفاده از ATM در خارج از ساعات اداری بانک شما است. روش دیگر بانکداری سبز استفاده از کارت اعتباری به جای پول نقد برای خریدهای کوچک است. یک مورد عالی در روش‌ های بانکداری سبز و شیوه‌ های کار این است که آنها می ‌توانند به شما کمک کنند در بسیاری از جنبه‌ ها مانند قبض‌ های برق یا بیمه اتومبیل صرفه‌ جویی کنید. حتی زمانی که به صورت آنلاین خرید می ‌کنید، این هزینه کمتر خواهد بود، اگر شما از طریق شرکت ‌هایی با برنامه‌ های بازیافت دست به خرید بزنید، محصولات خریداری شده را به جای بسته بندی کاغذی در بسته بندی های پلاستیکی قابل بازیافت دریافت خواهید کرد.

بانکداری_سبز

شیوه‌ های بانکداری سبز

وام ‌های سبز: وام سبز، عمل تامین بودجه برای پروژه یا سرمایه ‌گذاری است که سود زیست‌ محیطی دارد. این پروژه ‌ها اغلب در بخش ‌های انرژی تجدید پذیر، مسکن پایدار و بخش‌ های بازیافت انجام می شوند.

وام زیست محیطی: این نوع وام، نرخ بهره پایین تر را برای کسانی که دارای امتیازات کم اعتباری هستند، ارائه می دهد و نیاز به انجام کارهایی مانند صرفه جویی در آب و یا کاهش مصرف زغال سنگ دارند.

ساختمان‌ های سبز: به عنوان یک ساختمان پایدار در نظر گرفته می ‌شوند و باید بهره‌ وری انرژی، استفاده از آب و استانداردهای مدیریت پسماند را برآورده کنند.

بانک‌ های سبز: معمولا برای تامین وام‌ های کشاورزی یا پروژه‌ های انرژی تجدید پذیر فعالیت می کنند که ممکن است برای افرادی که خواهان دریافت اینگونه وام ها هستند روش های دیگر گرفتن وام سخت باشد. آنها همچنین سواد مالی را در میان خانوارهای کم ‌درآمد ترویج می ‌کنند تا آنها بتوانند از نظر مالی مستقل باشند و همچنین خطوط اعتباری را به کسب و کارهای کوچک بسط می دهد تا یک اقتصاد قوی ‌تر بسازند و همزمان انتشار گازهای گلخانه‌ ای را کاهش دهند.

چگونه به یک بانک سبز و پایدار تبدیل شوید؟

بعد از تمام این توضیحات ممکن است سوالاتی برای شما به وجود آید: زمانی که به امور مالی خود رسیدگی می کنید، چگونه می توانید نسبت به محیط‌ زیست دوستانه تر رفتار کنید؟ راه‌ هایی که بانک‌ های سبز از صاحبان حساب خود و مشتریان برای کاهش تاثیر زیست محیطی خود استفاده می ‌کنند کدام اند؟

بانکداری سبز نوعی از فعالیت‌ های بانکی است که نه تنها سود مالی، بلکه باید حفاظت از محیط ‌زیست را در دستور کار خود قرار دهد. این بانک ‌ها چهار جنبه مهم دارند که با تمام تراکنش های بین خود و مشتریان شان در نظر گرفته می ‌شوند. اولین رویکرد این بانک‌ ها در نظر گرفتن عوامل تغییر آب و هوا و اثرات اجتماعی در هر تراکنش مانند وام و یا سرمایه‌ گذاری انجام‌ شده توسط یک بانک است. دوم، بانکداران سبز شامل شیوه‌ های توسعه پایدار برای نسل‌ های آینده می ‌شوند، بنابراین کسب و کارها همچنان به رشد خود ادامه می‌ دهند در حالی که در عین حال از سیاره ما مراقبت می ‌کنند. سوم اینکه، بانکداران سبز با استفاده از منابع تجدید پذیر و حفاظت از انرژی، به سمت ایجاد یک اقتصاد شکوفا پیش می روند. در نهایت، بانکداران سبز اطمینان حاصل می ‌کنند که فعالیت‌ های پایدار زیست‌ محیطی را در محل کار خود به کار می‌ گیرند تا از تاثیرات آن آگاه شوند.

هر بانک روش متفاوتی را برای اتصال و اعمال بانکداری سبز در پیش می گیرد، با این حال، گام‌ های کلی وجود دارند که هر بانک در زمان انتخاب بانکداری سبز باید از آنها پیروی کند: اول، شناسایی خطرات مرتبط با مشکلات زیست‌ محیطی یا اجتماعی مثل بلایای طبیعی یا اذیت و آزار حیوانات و اعمال رویکردهایی برای کاهش این خطرات. دوم، درک اینکه چگونه تصمیم ‌های تجاری بر زندگی مردم در حال حاضر و هم در آینده تاثیر خواهد گذاشت، این امر بسیار ضروری است زیرا این دانش می ‌تواند به هر شرکتی کمک کند که رهنمودهایی برای سیاست ‌های مالی خود ایجاد کند، از جمله ملاحظات مربوط به سیاست تغییر آب و هوا و یا اهداف پایدار.

•    مصرف انرژی خود را کاهش دهید. برای مثال، بانک‌ ها ممکن است روشنایی خود را برای صرفه‌ جویی در قبض‌ های برق کاهش دهند و به مشتریان نشان دهند که از انرژی برق فقط در ساعات اداری و در زمان نیاز استفاده می کنند.

•    نصب یک پنل خورشیدی یا توربین بادی در دفاتر مرکزی این بانک ها

بانک ها همچنین می ‌توانند با وام دادن به کسب و کارهایی که از محیط‌ زیست محافظت می ‌کند، یا به این دلیل که از مدل ‌های تجاری پایدار (مانند فروش مواد ارگانیک) یا منابع تجدید پذیر (مانند کشاورزی) استفاده می ‌کنند، سبز شوند. همانطور که افراد بیشتری در مورد این شیوه‌ ها یاد می‌ گیرند، بانک ‌ها وام ‌هایی را با شرایط مطلوب ‌تر برای شرکت‌ های دوست‌ دار زمین ارائه خواهند داد.

بانک ‌ها الزاما نیاز به سرمایه ‌گذاری قابل‌ توجه ای مانند خرید ملک قبل از اعمال بانکداری سبز ندارند، در عوض، تغییرات خیلی جزئی می توانند نتیجه چشمگیری به بار آورند.

آینده بانکداری سبز

آینده بانکداری سبز احتمالا ترکیبی از شیوه های پایدار و متعارف است، زیرا به جریان اصلی تبدیل می شود.

•    بانک سبز ممکن است در برخی کشورها مانند آلمان، که بانکداری سبز از سال  2010 با بانک Energie Deutsche  Annington (EBA) آغاز شده است، مورد استفاده قرار می گیرد.

•    در کشورهای دیگری مانند استرالیا، بانکداری سنتی همچنان به قوت خود باقی هستند و به فعالیت خود ادامه می دهند.

بسیاری از مردم می ‌پرسند که این تغییر برای آنها چه معنایی خواهد داشت، پول آنها چقدر سبزتر خواهد شد و به این روند کمک خواهد کرد؟ پاسخ ساده است: آنها مجبور نیستند هر کاری را به طور متفاوتی انجام دهند! بانک های سبز یک گزینه جایگزین یا راهی برای مشارکت با امور مالی شما ارائه می دهند که نباید متفاوت از قبل باشد.

بانکداری سبز اگر به روش درست و خوبی عمل کند، بر جهان تاثیر خواهد گذاشت. این بانک سبز احتمالا ترکیبی از شیوه‌ های مرسوم و متعارف خواهد بود. برخی از کشورها ممکن است از آن به عنوان هنجار، مانند بانک جهانی انرژی آلمان (EBA) استفاده کنند. دیگر کشورها ممکن است بانکداری سنتی را به بانکداری سبز ترجیح دهند. به همین دلیل بانک‌ های سبز روز به روز در سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا می ‌کنند.

بانکداری-سبز

نحوه مشارکت در بانکداری سبز

فرآیند درگیر کردن فرد در بانکداری سبز با پاکسازی امور مالی وی شروع می ‌شود. راه‌ های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما رایج‌ ترین روش، اتخاذ یک بودجه و پیگیری مداوم آن است.

بسیاری از مردم به این امر آگاهی دارند که می‌ توانند به سادگی با توجه به هزینه‌ های فعلی خود و هزینه‌ های مسئولانه پول پس ‌انداز کنند. آنها همچنین ممکن است بخواهند برخی تغییرات مربوط به نوع اتومبیلی که استفاده می کنند یا جایی که زندگی می‌ کنند را در نظر بگیرند (به عنوان مثال خرید منزل نزدیک به محل کارشان). همه این تغییرات بر میزان پولی که هر ماه خرج می‌ کنند بدون نیاز به خریدهای جدید و تعدیل کربن تاثیر می ‌گذارد.

همچنین ممکن است بخواهند به منابع انرژی جایگزین برای خانه خود فکر کنند؛ امروزه پنل‌ های خورشیدی با قیمت‌ های مقرون‌ به‌ صرفه در دسترس بسیاری از افراد قرار دارند که می‌ تواند به گرمایش آب و پخت‌ و پز کمک کنند.

بانکداری سبز: روش‌ های ساده برای شروع

یکی از ساده‌ ترین روش‌ ها برای کاهش تعدیل کربن، یافتن یک بانک سبز برای انجام کسب ‌و کار است. شریک بانکی سبز می ‌تواند به شما کمک کند پس ‌انداز کنید، سرمایه ‌گذاری کنید، و پول خود را برای تاثیر مثبت بر آب و هوا صرف کنید.

صورت‌ حساب بدون کاغذ

اولین و راحت‌ ترین کاری که می ‌توانید برای کمک به محیط‌ زیست انجام دهید این است که از اظهارنامه‌ ها و صورتحساب های بانکی اجتناب کنید. انجام این کار به کاهش مقدار کاغذی که بانک شما از آن استفاده می‌ کند کمک می‌ کند و همچنین درهم‌ ریختگی را در منزل یا محل کار شما کاهش می‌ دهد. اظهارات بانکی الکترونیکی را می توان تقریبا هر زمانی از بانک درخواست کرد، بنابراین نیازی نیست صبر کنید تا آنها را از طریق پست یا خود بانک به صورت کاغذی دریافت کنید.

مطالعات نشان داده‌ اند اگر هر خانوار به طور متوسط در ماه از دریافت 9 صورتحساب کاغذی خودداری کند، این کار در طول یک سال موجب می شود یک خانواده بتواند حدود ۳ کیلوگرم از انتشار گاز کربن بکاهد.

بانکداری با موبایل در خانه

با بانکداری آنلاین، مشتریان دیگر نیازی ندارند به یکی از شعبه بانک ها مراجعه کنند تا کار خود را انجام دهند. آنها می‌ توانند به سادگی این کار را در خانه یا دفتر خود انجام دهند، آن را ذخیره کرده و به آنها کمک می کند تا گازهای کربنی خود را به حداقل برسانند. تراکنش های آنلاین هم معمولا سریع ‌تر و ایمن ‌تر هستند.

به علاوه، بانکداری آنلاین به بانک‌ ها کمک می ‌کند که تعداد شعبه های حضوری خود را برای انجام عملیات بانکی کاهش داده و ساعات بانکی کوتاه‌ تری را به شعبه ها اختصاص دهند. این کار به آنها کمک می‌ کند تا در انرژی صرفه‌ جویی کرده و تقاضای کمتری برای دریافت انرژی نظیر برق داشته باشند.

عدم استفاده از خدمات بانک های غیر مسئول

در نهایت، بهترین و مسئولانه ترین راه این است از بانک هایی که هنوز هم از روش های بانکداری سنتی استفاده می کنند، خدماتی دریافت نکنید و فعالیت های بانکی خود را در شعبه های جایگزین و مسئول انجام دهید. بانک‌ های مسئول بسیار بیشتر از همتایان سنتی خود برای شفاف سازی در مسائل مالی و سرمایه‌ گذاری و سیاست‌ های وام ‌دهی خود پیش قدم می شوند. اغلب آنها تمایلی به سرمایه‌ گذاری برای استفاده از سوخت ‌های فسیلی، تولید سلاح و زندان ‌های خصوصی ندارند.

با یک حساب بانکی سبز، شما به محصولات سازگار با محیط ‌زیست دسترسی خواهید داشت که به شما کمک می ‌کنند تا ثروت خود را رشد و جای پای خود را در تولید کربن کاهش دهید. با گندم، ما نرم افزار قرض الحسنه ای ارائه می دهیم که به شما قطعا در مسیر بانکداری سبز کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *