اقتصاد دیجیتال چیست؟

اقتصاد دیجیتال به طیف وسیعی از فعالیت‌ های اقتصادی اطلاق می ‌شود که از اطلاعات و دانش دیجیتالی به ‌عنوان عوامل کلیدی تولید استفاده می ‌کنند. اینترنت، محاسبات ابری، کلان داده، فین‌ تک و سایر فناوری ‌های دیجیتال جدید برای جمع‌آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل و اشتراک‌ گذاری اطلاعات به صورت دیجیتالی و تغییر تعاملات اجتماعی استفاده می‌ شوند. دیجیتالی شدن اقتصاد مزایا و کارایی خواهد داشت زیرا فناوری های دیجیتالی نوآوری را شکوفا کرده و فرصت های شغلی و رشد اقتصادی را تقویت می کنند. اقتصاد دیجیتال همچنین در تمام جنبه ‌های جامعه نفوذ می ‌کند و بر نحوه تعامل مردم تأثیر می ‌گذارد و تغییرات جامعه‌ شناختی گسترده‌ ای را ایجاد می ‌کند.

تحول دیجیتال آسیا در حال حاضر تأثیر زیادی بر اقتصادهای منطقه من جمله ایران دارد. تراکنش‌ های تجارت الکترونیک آسیا 25 درصد از بازار تجارت به مصرف ‌کننده (B2C) در جهان را به خود اختصاص می ‌دهند که در راس آن جمهوری خلق چین   (PRC) قرار دارد، جایی که شرکت‌ هایی مانند علی ‌بابا و تنسنت با سرعتی بسیار زیاد رشد کرده‌ اند. فناوری های مالی همچنین راه‌ های جدیدی برای ارائه خدمات مالی در آسیا به ‌ویژه در تسهیل پرداخت ‌ها و وام‌ دهی ایجاد کرده‌ اند و در بسیاری از کشورهای در حال توسعه آسیایی مشارکت مالی را ترویج می کند. وام های مبتنی بر فین تک در آسیا در سال های قبل به 102.8 میلیارد دلار رسید، در حالی که گسترش فناوری ها کارایی سیستم پرداخت را بیشتر بهبود بخشیده و موقعیت آسیا را به عنوان بزرگترین بازار پرداخت در جهان تقویت کرده است. علاوه بر این، فناوری‌ های اطلاعات و ارتباطات دیجیتالی، شبکه ‌ای و هوشمند (ICT) فعالیت ‌های اقتصادی مدرن را قادر می‌ سازد تا انعطاف ‌پذیرتر، فعال تر و هوشمند تر شوند.

اقتصاد-دیجیتال

در حالی که ایران مانند باقی کشورهای آسیا همچنان از این تحول دیجیتال سود می برد، درک اقتصاد دیجیتال به دلیل پیچیدگی آن همچنان یک چالش باقی مانده است. تحول دیجیتال نه تنها به داده های بزرگ و پلتفرم های دیجیتالی مربوط می شود، بلکه به این موضوع نیز می پردازد که چگونه می توان از آن فناوری های پیشرفته برای به حداکثر رساندن فرصت ها برای نوآوری، مدل ها و فرآیندهای تجاری جدید، و محصولات و خدمات هوشمند استفاده کرد. علاوه بر این، اقتصاد دیجیتال به کسب‌ و کارهای منطقه ‌ای اجازه می ‌دهد تا با توجه به روندهای بلند مدت به سمت آزادسازی بازار و کاهش موانع تجاری، از فضای محلی و جهانی دور شوند.

با این حال، با توجه به افزایش شکاف مهارت های دیجیتال و تفاوت در سطح مقررات و زیرساخت ها در آسیا، همه کشورها نمی توانند از مزایای ارائه شده توسط اقتصاد دیجیتال به طور کامل استفاده کنند. بسیاری از اوقات، مردم در کشورهای در حال توسعه آسیایی به یک حساب آنلاین اولیه دسترسی ندارند، چه به دلیل کمبود دستگاه های دیجیتال، اشکال پذیرفته شده ملی از شناسایی، یا موانع اجتماعی، اقتصادی برای ایجاد شمول بیشتر در اقتصاد دیجیتال، باید درک عمیقی از تفاوت‌ های دسترسی و پذیرش در میان جمعیت کشورهای مختلف وجود داشته باشد. مسائل جدید مربوط به اعتماد، حریم خصوصی و شفافیت نیز باید با تشدید تحول دیجیتال در آسیا مورد توجه قرار گیرد.

اقتصاد دیجیتال پتانسیل تغییر اساسی محیط اجتماعی و فعالیت های اقتصادی در ایران را دارد. در حال حاضر رشد بالا، نوآوری سریع و کاربرد گسترده در سایر بخش های اقتصادی را تجربه می کند. با این حال، علیرغم فرصت‌ های گسترده‌ ای که اقتصاد دیجیتال ارائه می ‌کند، ایران هنوز به طور کامل به پتانسیل بهره‌ برداری از فناوری دیجیتال برای توسعه پایدار دست نیافته است، زیرا زیرساخت ‌های ضعیف فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه مهارت‌ های ناکافی، و موانع اجتماعی، اقتصادی که از بسیاری از آسیب ‌های آسیایی جلوگیری می‌ کند مانع از رسیدن به این پتانسیل می شود.

با این حال، با تمام این بحث ها، به ندرت توضیحی در مورد اینکه اقتصاد دیجیتال واقعا چیست، وجود دارد. تفاوت آن با اقتصاد سنتی چیست؟ چرا باید به آن اهمیت دهیم؟ اقتصاد دیجیتال اصطلاحی است که تأثیر فناوری دیجیتال بر الگوهای تولید و مصرف را نشان می دهد. این امر شامل نحوه بازاریابی، مبادله و پرداخت هزینه کالاها و خدمات می شود. این اصطلاح از دهه 1990 رواج یافت، زمانی که تمرکز بر تأثیر اینترنت بر اقتصاد بود. این امر به ظهور انواع جدیدی از شرکت های دیجیتال گرا و تولید فناوری های جدید منجر شد. امروزه این اصطلاح مجموعه ای گیج کننده از فناوری ها و کاربرد آنها را در بر می گیرد. شامل هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده و مجازی، محاسبات ابری، بلاک چین، روباتیک و وسایل نقلیه خودران می شود.

اقتصاد دیجیتال در حال حاضر شامل تمام بخش‌ هایی از اقتصاد است که از تغییرات تکنولوژیک استفاده می ‌کنند که منجر به تغییر بازارها، مدل‌ های کسب ‌و کار و عملیات روزانه می ‌شود. بنابراین همه چیز از فناوری سنتی، رسانه ها و بخش های مخابراتی گرفته تا بخش های دیجیتال جدید را پوشش می دهد و شامل تجارت الکترونیک، بانکداری دیجیتال، و حتی بخش‌ های «سنتی» مانند کشاورزی یا معدن و تولید می شود که تحت تأثیر کاربرد فناوری ‌های نوظهور قرار گرفته‌ اند. اقتصاد دیجیتال به زودی به یک اقتصاد معمولی تبدیل خواهد شد، زیرا جذب و کاربرد فناوری های دیجیتال در هر بخش از جهان امروز در حال رشد روزافزون است.

هسته دیجیتال

در مرکز اقتصاد دیجیتال یک “هسته دیجیتال” قرار دارد که شامل ارائه ‌دهندگان فناوری‌ های فیزیکی مانند نیمه ‌رساناها و پردازنده ‌ها، دستگاه‌ هایی مانند رایانه ‌ها و تلفن ‌های هوشمند، نرم افزار و الگوریتم‌ ها و زیرساخت ‌های فعالی که این دستگاه‌ ها از آن استفاده می ‌کنند مانند اینترنت و شبکه‌ های مخابراتی می شود.

به دنبال آن «ارائه ‌دهندگان دیجیتال» قرار می ‌گیرد. کسانی هستند که از این فناوری‌ ها برای ارائه محصولات و خدمات دیجیتالی مانند پرداخت‌ های تلفن همراه، پلتفرم ‌های فروشگاهی استفاده می ‌کنند. مرحله آخر، “برنامه های دیجیتال” است که سازمان‌ هایی را پوشش می‌ دهند که از محصولات و خدمات ارائه ‌دهندگان دیجیتال برای تغییر مسیر کسب ‌و کارشان استفاده می‌ کنند. به عنوان مثال می توان به بانک های مجازی، رسانه های دیجیتال و خدمات دولت الکترونیک اشاره کرد.

امروزه خرده مالکان می توانند به جای مراجعه فیزیکی به بانک، از طریق تلفن همراه خود از ارائه دهندگان خدمات مالی دیجیتال تأمین مالی دریافت می کنند. این خدمات مالی دیجیتالی می ‌توانند با ایجاد نمایه ‌ای با استفاده از الگوریتم‌ های هوش مصنوعی در ارتباط با مجموعه‌ های داده جایگزین، مانند استفاده از تلفن همراه یا تصاویر ماهواره ‌ای، درخواست وام دادن به این خرده مالکان را ارزیابی کنند.

برنامه های موبایلی نیز وجود دارند که می توانند به صاحبان کسب و کار در تولید محصولات بهتر کمک کنند. آنها می توانند در مورد بهترین زمان تولید، کیفیت محصولات و مقابله با مشکلات احتمالی مشاوره ارائه دهند. این بدان معنی است که صاحبان کسب و کار دیگر مجبور نیستند به مشاوره چهره به چهره از دوستان یا فروشندگان محصولات کشاورزی بپردازند.

چه چیزی اقتصاد دیجیتال را از اقتصاد سنتی متمایز می کند؟

اولا، فناوری های دیجیتال به شرکت‌ ها اجازه می‌ دهند تا کسب ‌و کار خود را متفاوت و کارآمد تر و مقرون به صرفه ‌تر از رقبا تبدیل کنند. آنها همچنین انبوهی از احتمالات جدید را به کسب و کارها ارائه می دهند. به طور مثال بسیاری از افراد از برنامه های مسیریابی استفاده می کنند. هیچ فردی از جامعه نمی ‌تواند مسیریابی آگاهانه ترافیکی را به روشی که اپلیکیشن‌ های گوشی‌ های هوشمند انجام می ‌دهند، ارائه دهد. این بدان معناست که محصولات و خدمات را می توان به مصرف کنندگان بیشتری ارائه کرد، به ویژه آنهایی که قبلاً نمی توانستند به آنها خدمات ارائه شود.
ثانیاً، این اثرات باعث ایجاد ساختارهای بازار کاملاً جدیدی می شود که از جمله هزینه های مبادله در بازارهای سنتی را حذف می کند. بهترین مثال برای این امر ظهور پلتفرم های دیجیتالی مانند آمازون، اوبر، علی بابا، دیجی کالا و غیره است. این شرکت ها فعالان بازار را در دنیای مجازی به یکدیگر متصل می کنند. آنها قیمت های بهینه را نشان می دهند و به روش های جدیدی بین افراد ناآشنا اعتماد ایجاد می کنند.

در نهایت، اقتصاد دیجیتال توسط حجم عظیمی از داده ها تقویت می شود. به طور سنتی زمانی که ما از یک فروشگاه حضوری با استفاده از پول نقد خرید می کردیم، هیچ کس حساب مصرف شخصی یا تراکنش های مالی ما را در مقیاس بزرگ نگه نمی داشت. اکنون، سفارش آنلاین و پرداخت الکترونیکی به این معنی است که بسیاری از تراکنش‌ های مصرفی و مالی ما داده‌ های الکترونیکی تولید می‌ کنند که توسط شخصی ثبت و نگهداری می ‌شود. گردآوری و تجزیه و تحلیل این داده ها فرصت ها و ریسک های عظیمی را برای تغییر نحوه انجام طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی فراهم می کند.

اقتصاد دیجیتال همیشه همراه ما است. درصد بالایی مرزهای بین دیجیتال و سنت محو شده است، زیرا تغییرات تکنولوژیکی در تمام جنبه های زندگی مدرن ما نفوذ کرده است و همه ما باید ماهیت این تغییر را درک کنیم.

چرا اقتصاد دیجیتال مهم است؟

برای صاحبان مشاغل مهم است که مصرف کنندگان آنها در زمان تعامل با آنها تجربه خوبی داشته باشند و زمانی که آنها خدمات، ارتباطات و اطلاعات را به طور کامل آنلاین ارائه می دهد، مشتریان با مشکلی مواجه نشوند. کسب‌ و کارهایی که از قدرت اقتصاد دیجیتال استفاده می ‌کنند، این راحتی را برای مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی فراهم می ‌کنند، بنابراین احتمال رشد و موفقیت آنها بسیار بالا است.

برای ارتباط نزدیک تر با عموم مردم، جمع آوری داده های بزرگ و راه های اضافی برای دستیابی به اهداف فروش و بازاریابی، اقتصاد دیجیتال ضروری است. این تغییر همچنین موارد زیر را به ارمغان می آورد:

•    راه ‌های آسان ‌تر برای تعامل کسب ‌و کارها با مصرف ‌کنندگان
•    فشار بر مشاغل برای خلق نوآوری با محصولات و خدمات جدید
•    صرفه جویی در زمان و رویه های کارآمد برای ارائه خدمات به مشتری، تعامل و فروش
•    همانطور که اقتصاد دیجیتال خود را به زندگی مشتریان پیوند می زند، روی تکنیک ‌ها و استراتژی ‌های خدمات، فروش و عملیات بیشتر کسب ‌و کارها تاثیر می گذارد.

تاثیر اقتصاد دیجیتال

دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) برآوردهایی را در مورد اینکه چگونه اقتصاد دیجیتال با اقتصاد جهان منطبق می شود را محاسبه کرده است. بر اساس گزارش  BEA، ارزش واقعی اقتصاد دیجیتال از سال 1998 تا 2017 به طور متوسط سالانه 9.9 درصد رشد داشته است. این تخمین ها همچنین ادعا می کنند که اقتصاد دیجیتال حدود 5.9 درصد از تولید ناخالص جهان در سال 1997 را به خود اختصاص داده است که در سال های بعد از آن به 6.9 درصد افزایش یافته است. این روندهای صعودی نشان دهنده رشد و گسترش فروش و خدمات آنلاین است در سراسر دنیا است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) ابزاری را برای اندازه گیری بهتر رشد در رابطه با اقتصاد دیجیتال ایجاد کرده است. با این دستورالعمل‌ ها و روش‌ های جهانی، کشورهای سراسر جهان می ‌توانند به طور قطعی نحوه رشد اقتصاد دیجیتال و اینکه در چه زمینه‌ های خاصی بیشترین رشد را تجربه کرده اند، اندازه‌ گیری کنند. این اندازه‌ گیری‌ ها به دولت‌ ها این امکان را می‌ دهد که مقررات مناسب ‌تری داشته باشند و اطلاعاتی را که برای ادامه نوآوری و افزایش حضور آنلاین کسب ‌و کارها نیاز است را ارائه دهند.

تاثیر اقتصاد دیجیتال بر سایت های فروشگاهی

با رشد اقتصاد دیجیتال، خرده فروشی آنلاین و خدمات دیجیتال در بسیاری از صنایع گسترش یافته است. با وجود اینترنت بسیار گسترده، این به یک کانال رایج تبدیل شده است که مشاغل برای بازاریابی برند خود، ارائه اطلاعات و انجام معاملات به آن تکیه می کنند.

خدمات تجارت اشتراکی که نرم ‌افزار یا سایر خدمات آنلاین را از طریق پلتفرم تجارت دیجیتال ارائه می‌ دهند، راه محبوبی هستند که سایت‌ های فروشگاهی مشتریان را جذب می ‌کنند. مدل نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) برای کسب و کارهایی که به دنبال عبور از سیستم های قدیمی و لذت بردن از کارایی و صرفه جویی مرتبط با فناوری مدرن هستند، یک موهبت بوده است. سایت ‌های اختصاصی فروشگاهی باید از میان انبوه کسب ‌و کارهایی که برای جلب توجه مصرف ‌کنندگان آنلاین رقابت می ‌کنند، متمایز باشند. کسب ‌و کارهای تجارت دیجیتال مجبور به اتخاذ روش‌ ها و محصولات نوآورانه برای جذب این مشتریان شده‌ اند.

اقتصاد-دیجیتال

استراتژی ها و فرآیندهای کسب و کار

با رشد مداوم اقتصاد دیجیتال، کسب ‌و کارها مجبور شدند استراتژی ‌ها و فرآیندهای جدیدی را توسعه دهند که روش ‌های تحقیق، تعامل با شرکت‌ ها و خرید کالاها و خدمات مشتریان را در بر می ‌گیرد. کسب‌ و کارهای فروشگاهی تحت فشار قرار گرفته ‌اند تا خدمات خود را بهبود ببخشند و اطمینان حاصل کنند که دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستند به مشتریان ارائه می ‌دهند.

کسب ‌و کارهایی که ممکن است هرگز به حضور آنلاین در فضای اینترنت فکر نکرده باشند، اکنون به دلیل گسترش اقتصاد دیجیتال، استراتژی ‌ها و فرآیندهای دیجیتال آنلاین را پذیرفته ‌اند. از آنجایی که مصرف‌ کنندگان روش خرید و جستجوی اطلاعات را تغییر داده ‌اند، این کسب ‌و کارها مجبور شده‌ اند شیوه تعامل خود با این مشتریان را تغییر دهند. برای اینکه کسب‌ و کارها دوستدار فعالیت های دیجیتالی شوند، ممکن است لازم باشد روی موارد زیر تمرکز کنند:

سیستم‌ های پرداخت: کسب ‌و کارها باید از سیستم‌ های پرداخت دیجیتالی استفاده کنند که بر راحتی مشتری تمرکز دارند. با صورتحساب اشتراک، مشتریان به طور منظم برای خدمات همیشگی صورت ‌حساب دریافت می‌ کنند. اقتصاد دیجیتال دریافت محصول ، درخواست کمک و پرداخت صورتحساب اشتراک ماهانه را برای مشتریان بسیار آسان تر می کند. صورت ‌حساب خودکار و گزینه ‌های مختلف پرداخت، خرید آنلاین کالا و خدمات را برای مشتریان آسان ‌تر و بهبود بخشیده است.

کمپین های بازاریابی: تبلیغات روی بیلبوردها ممکن است در گذشته برای کسب و کارها کافی بوده باشند اما در اقتصاد دیجیتال، این شرکت ‌ها باید بر موتورهای جستجو، رسانه‌ های اجتماعی، کمپین ‌های ایمیلی و سایر استراتژی‌ های بازاریابی آنلاین تمرکز کنند تا به مشتریانی جدید و بیشتری دسترسی پیدا کنند.

کلان داده: با تعامل آنلاین بیشتر، کسب ‌و کارها فرصت جمع‌آوری داده‌ های کلان در مورد مشتریان، الگوهای خرید و تعامل خود را دارند. با این داده‌ ها، کسب‌ و کارها می ‌توانند فرآیندهای خود را بهبود ببخشند، بهتر درک کنند که مشتریانشان به دنبال کدام محصولات و خدمات هستند، و بر اساس آنچه می ‌دانند، یک تجربه مشتری ارتقا یافته ارائه دهند.

یادگیری ماشینی: داده های بزرگ به طور موثر از طریق یادگیری ماشین استفاده می شود. با الگوریتم‌ ها و فرآیندهای خودکار تجزیه و تحلیل داده ‌های جمع‌آوری ‌شده، کسب‌ و کارها در مورد اینکه چگونه می ‌توانند فرآیندهای فعلی خود را تغییر دهند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند و مشتریان فعلی را راضی نگه دارند، اطلاعات کسب می‌ کنند.

هوش مصنوعی (AI) : ربات‌ های چت، پلتفرم‌ های تجارت آنلاین تعاملی و سایر اشکال هوش مصنوعی نیز در اقتصاد دیجیتال رو به رشد بسیار مهم هستند. این پیشرفت‌ ها باعث می ‌شود بازدیدکنندگان و خریداران آنلاین آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و خدمات مورد انتظار خود را حتی بدون تعامل انسانی دریافت کنند.

اقتصاد دیجیتال به رشد خود ادامه می دهد و بقای یک کسب و کار به تمایل آن برای پذیرش این فضای آنلاین بستگی دارد. کسب ‌و کارها باید برنامه ‌ها، فرآیندها و رویه ‌های بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کنند تا بتوانند به صورت آنلاین با مشتریان در تماس باشند و اطلاعات و تجربیاتی را که انتظار دارند در اختیار آنها بگذارند.

بلاک چین، بیت کوین و اقتصاد آینده

در عصری که احتمال داشتن تلفن هوشمند بسیار بیشتر از داشتن حساب بانکی است، بیت کوین اینجاست که بماند. دنیای اقتصادی که ما امروز در آن زندگی می کنیم، وام گیرنده و وام دهنده را از طریق یک واسطه مالی، معمولاً یک بانک، به هم نزدیک می کند. یکی از طرفین معمولاً با قوانین و مقررات ارائه شده توسط مؤسسه مالی مطابقت دارد و آن را به پرطرفدارترین محصول مالی بانک ها تبدیل می کند. افرادی با تحصیلات محدود و مشخصاتی که با افتتاح حساب بانکی مطابقت ندارد می توانند در کمتر از 30 ثانیه حساب بیت کوین باز کنند. بیت کوین طلای دوم است زیرا یک ذخیره ارزش عالی محسوب می شود.

از ژوئن 2017، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال در گردش اکنون تقریباً 100 میلیارد دلار است. بیت کوین بدون هیچ گونه زیرساخت فیزیکی، به دلیل سهولت استفاده، راه خود را به اقتصاد جهانی هموار کرده است. یکی از خلاقانه ترین اختراعات از زمان ظهور اینترنت است. پول اینترنتی و یک ارز دیجیتال است.

اقتصاد-دیجیتال

آخرین چیزی که در ذهن هر تحلیلگری وجود داشته است، پیشی گرفتن بیت کوین از نرخ طلا بوده. حتی متخصصان فناوری نیز نمی‌ توانستند آن را پیش ‌بینی کنند، زیرا طلا همیشه یک جایگاه مخصوص به خود را داشته است. بسیاری به نرخ تورم ایالات متحده و فرصت های تجاری چین وابسته بوده اند، در حالی که بی ثباتی سیاسی یک عامل همیشگی است. یک دارایی بی ثبات باعث به وجود آمدن میلیاردرهای یک شبه در چند ثانیه بوده است. جوانانی که صرفاً در حال آزمایش آن بودند، به «میلیونرهای تصادفی» تبدیل شدند.
Dash ،Doge ،Litcoin ،PlexCoin ،Ethereum و بسیاری دیگر از ارزهای رمزنگاری شده راهی بازارهای پرنوسان شدند تا اثری از خود بر جای بگذارند. با نگاهی دقیق تر به نرخ های تاریخی بیت کوین، سوال های زیادی در مورد آینده ارزهای دیجیتال به وجود می آید. با افزایش عرضه و تقاضا، تحلیلگران انتظار دارند که استخراج تا سال 2041 تکمیل شود. آنچه باید بررسی شود، نوسانات قیمت پس از استخراج است. جهان با سرعت نور در حال تغییر است، آنها باور دارند که دنیای فناوری حتی سریع تر از سریع تر است، نه تنها از نظر تغییر، بلکه از نظر اجرا.

بیت کوین و فناوری بلاک چین در حال حاضر توسط مشاغل و سازمان های مختلف استفاده می شود. سیستم همتا به همتا، بدون واسطه، که در آن خریدار هزینه کمتری می‌ پردازد و فروشنده بیشتر دریافت می‌ کند، پدیده ‌ای است که جهان در حال حاضر شاهد آن است. کشورها در حال تصویب سیاست هایی برای تجارت آزاد آن هستند، در حالی که سایر کشورها مانند امارات و به ویژه دبی آن را به عنوان بخشی از ابتکار عمل دبی هوشمند 2020 خود اتخاذ کرده بودند. بلاک چین هر تراکنش انجام شده توسط ارز دیجیتال بیت کوین را ثبت می کند. به طور مشابه، یک استارت آپ امارات متحده عربی با یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا به نام یک گرم عرضه شده است که به کاربران مدلی از ارزهای دیجیتال با پشتوانه دارایی ارائه می دهد. از آنجایی که شورای همکاری خلیج فارس بخش قابل توجهی از حواله ‌های جهانی را به خود اختصاص می‌ دهد، خانه ‌های مبادلات ارزی تجارت بزرگی هستند، و بسیاری می‌ گویند که ترکیب فناوری فعال ‌کننده بیت ‌کوین از نظر تجاری سودمند خواهد بود، زیرا به آنها کمک می‌ کند تا هزینه ‌ها را کاهش دهند و خدمات بهتری به مشتریان ارائه کنند. نوسانات بیت کوین هنوز دیده نشده است، زیرا برخی از تحلیلگران ادعا می کنند که آن یک حباب است، در حالی که برخی دیگر از این ارز دیجیتال پول نقد دریافت می کنند. آینده ای که ممکن است پول به مبادله بیت کوین محدود شود.

به نظر شما این تحولات چه تاثیری بر فعالیت های خردی همچون صندوق های قرض الحسنه خواهد گذاشت؟ آیا این صندوق ها نیز خود را با این جریان همراه خواهند کرد و ما نیاز به ایجاد تغییراتی در ساختار نرم افزار صندوق قرض الحسنه خواهیم داشت تا بتوانیم با تغییرات همسو شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *