احیای سنت نیکوی قرض الحسنه

در جامعه اسلامی و خانواده محور ایران، وجود صندوق های قرض الحسنه پدیده ای عادی و طبیعی است. تا آنجا که نبود چنین بخشی در مساجد و مکان های مورد توجه مردم، امری عجیب و پرسش برانگیز خواهد بود. در هر جا که گروهی از افراد در کنار هم تعاملات مشترکی داشته باشند باید انتظار ظهور پدیده ای به نام صندوق قرض الحسنه را داشت.
به یاد ضرب المثل “چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است ” می افتم. مقصودش آن است که تا وقتی در فامیل و اطرافیان خود، افراد نیازمند وجود دارد، اولویت اول رسیدگی به آنان است نه افراد غریبه. پیامبر خدا (ص) فرموده اند: کسی که خویشاوند نیازمند دارد، صدقه به دیگری برای او روا نیست.
حضرت علی (ع) به افراد توصیه میکنند که با خویشان و اقوام خود ارتباط و پیوند داشته باشند و به هم برسند و به یکدیگر بذل و بخشش کنند.
این توصیه و سفارش مولایمان را می توان مبنا و اساسی برای تشکیل صندوق های قرض الحسنه خانوادگی قرار داد که علاوه بر دستگیری و کمک به اطرافیان سبب گرد هم آمدن افراد خانواده و افزایش صمیمیت بین آن ها می شود.

احیای سنت قرض الحسنه

همین مطلب با کمی بست و گسترش درباره مساجد و سایر بخش های جامعه نیز صدق می کند. یه عنوان مثال در هر محله ای مسجدی وجود دارد و هر مسجدی می تواند علاوه بر توجه و رسیدگی به نیازهای معنوی افراد، پایگاهی برای حمایت از افراد نیازمند همان محله نیز باشد. دستگیری از گرفتاران در جایی که همیشه خانه ی امید مردم بوده است، خود می تواند یکی از بهترین شیوه های تبلیغ دین باشد.
اگر در هر محله ای و در کنار هر مسجدی صندوق قرض الحسنه ای شکل بگیرد، به لطف خدا و در زمانی نه چندان طولانی شاهد تحقق فقرزدایی در جامعه خواهیم بود.
این کار پسندیده تنها به خانواده ها و مساجد خلاصه نمی شود. اگر هرکس سعی کند در هر گروه و شغل و موقعیتی که هست، باری از دوش هم قطاران خود بردارد و گرهی از مشکلات آنان باز کند، گام بزرگی در جهت ریشه کن کردن فقر در جامعه برداشته است. بازاری ها هرکدام در راسته و صنف خود، ادارات و سازمان ها همه و همه می توانند اجتماع هرچند کوچک خود را تحت حمایت قرار دهند تا جامعه ی بزرگ ایرانی، به همت والای خودشان از مشکلات اقتصادی و مالی رهایی یابند.
امام صادق (ع) می فرمایند: هر مؤمنى که دست رد بر سینه برادر نیازمندش بزند با این که می تواند از پیش خود یا دیگران نیاز او را برآورد ، خداوند روز قیامت او را با روى سیاه و چشم کبود و دست هاى به گردن بسته محشور مى کند و سپس گفته مى شود : این است خیانت کارى که به خدا و پیامبرش خیانت کرده ، آن گاه او را به دوزخ می برند.
شرکت سپهر گستر فرتاک پارس، نرم افزار صندوق قرض الحسنه تحت وب گندم را در راستای تحقق این هدف و شریک بودن در این کار خدا پسندانه و خیرخواهانه طراحی و تولید نموده است تا به بانیان خیر در این مسیر نه چندان آسان کمکی هرچند ناچیز کرده باشد. امید است با به کارگیری این نرم افزار، فرهنگ قرض نیکو در تمام جامعه همه گیر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *