طبقه بندی امنیت در انواع نرم افزارها

تاریخ انتشار 20-12-1399


همواره باید به امنیت نرم افزار و رایانه یا موبایل به صورت یک مقوله نسبی نگاه کرد هیچ شخصی نمیتواند امنیت را برای همیشه تضمین کنید سالانه شاهد مشاهده انواع باگ ها و حفره های امنیتی در انواع نرم افزارها هستیم شرکت های طراح و تولید کننده نرم افزار با توجه به دقت بسیار بالا و صرف زمان بسیار طولانی همچنان درگیر چالش های امنیتی هستند از این رو باید در نظر داشت که برای اینکه از نرم افزاری که استفاده میکنیم باید به روز باشد و شرکتی را انتخاب کنید که تعداد بالایی از مشتریان را داشته باشد این موضوع رابطه مستقیمی با امنیت بالا هم دارد . سالهاست است که سازمان ها و ساختمان های بزرگ دولتی حق استفاده و اتصال به اینترنت را ندارند بلکه به طور کامل موضوع امنیت را بسیار فراتر از نصب چند فایروال و نرم افزار امنیتی میدانند و هیچ راهکاری قطعی برای مقابله با آن ندارند . و لازم است به طور پیوسته از اطلاعات خود بکاپ داشته باشید.

امنیت در نرم افزار

کارشناسان امنیت نرم افزار ترجیح میدهند برای وب سایت ها سطوح و لایه مختلفی را به منظور دسترسی به شبکه داخلی تعریف کنند ، دیده شده است که وب سایت های بزرگی بعد از ورود هکر های خارجی مورد حمله قرار گرفته اند از دلایل اصلی مهم میتوان به قدیمی بودن سیستم ها است باید همواره بر به روزبودن سیستم عامل و آنتی ویروس خود توجه داشته باشید . پرداخت هزینه جهت امنیت بسیار بالاست و شرکت های دارای سابقه توانایی پرداخت هزینه های تست امنیتی را می پردازند بلکه باید توجه داشت که هکر ها به نوعی باج افزارهایی تولید میکنند که هدف آنها سرقت اطلاعات است و به ازای این کار از شرکت های نرم افزار اخادی میکنند .

روش هایی که نشان دهد یک نرم افزار امن است  ؟ 

برای اینکه نرم افزاری امن را خریداری کنید از زبان برنامه نویسی و فریم ورک آن جویا شود البته زبان برنامه نویسی نسخه بندی دارد و از نسخه های ابتدایی شروع میشود و تا آخرین نسخه قابل استفاده است حتما توجه داشته باشید که نرم افزارهایی را نصب و دانلود کنید که تیم توسعه دهنده تلاش خود را برای استفاده از آخرین نسخه به کار گرفته باشد . برخی از شرکت های تخصصی در حوزه امنیت هم با تست های مختلف گواهی نامه های تست امنیت را به تولید کننده نرم افزار میدهند. که این گواهی نامه در تشخیص بالابودن امنیت نرم افزاری که استفاده میکند بسیار شما را کمک کند البته این گواهی نامه ها در شرایط فعلی صادر میشود و به مرور با به روزرسانی هایی که انجام میشود ممکن است حفره های امنیتی ایجاد میشود که گواهی نامه جلوگیری از این موضوع نمی کند و تضمینی نمی دهد.

روشی هایی که هکرها می توانند به سایت ها نفوذ کنند

همیشه به یاد داشته باشید که شرکت تولید کننده نرم افزار باید همواره خود را به روز نگهدارد چون بسیاری از مشکلات امنیتی به دلیل به روز نبودن رخ میدهد از دیگر دلایل جدا از به روز نبودن مشکلاتی است که از دید برنامه نویس و تستر نرم افزار پنهان بوده است که البته باید به این نکته توجه کرد که اکثر شرکت های نرم افزاری با تجربه چنین مشکلاتی را ندارند و برای اینکه بهتر باشند همیشه تست های مختلفی را به صورت دوره ای از پروژه های خود می گیرند. در صورتی که هاستی که برای نرم افزار خود استفاده میکیند طبق بررسی از منقضی نشدن نسخه های نرم افزاری جویا شوید.

نقش کاربر در امنیت نرم افزار چه انداز اهمیت دارد ؟

کاربر هم میتواند به عنوان کسی که از نرم افزار استفاده میکند باعث بروز نفوذ شود به طور مثال حتما باید به این نکته توجه شود که رمز و پسورد ها را در محلی امن نگهداری کنید یکی از محل هایی که میتواند محل مناسبی برای نگهداری باشد سرویس های مدیریت پسورد مانند passpck است که به صورت وب سایت قابل استفاده است از دیگر نکات مهم اینکه کاملا و خیلی مشخص در نگهداری اطلاعات مهم  تیتر و متن یاداشت نکنید ! مثلا ننویسید که رمز و نام کاربری سرور با ip فلان ! خوب اگر کسی این اطلاعات را داشته باشد خیلی ساده سراغش میره بهتره حداقل چند کاراکتر از ip را به صورت *** قرار بدید  . یکی دیگر از مشکلاتی که از طرف کاربر رخ میدهد این است که رمز و پسورد سیستم را در سیستمی که کار میکند ذخیره کرده است و سایر افرادی هم میتوانند وارد شوند !! این موضوع در نرم افزارهای تحت وب بسیار شایع است توجه داشته باشید اگر شما از سیستم غیر شخصی استفاده میکنید هیچ موقع رمز ها را که توسط مرورگر ها پیشنهاد میشود را تایید نکنید.

پشتیبانی از روش 2FA یا ورود دو مرحله ای

ورود دو مرحله ای بسیار مهم است نرم افزارهای تحت وب و اپلیکیشن های موبایل از انواع شبکه های اجتماعی ، سرویس های ایمیل حتی نرم افزار قرض الحسنه گندم امکان پشتیبانی از قابلیت ورود دو مرحله ای را دارند این کار بسیار مکانیزم ساده اما بسیار قدرتمندی دارد بعد از هر بار ورود یعنی ورود رمز و پسورد کدی را به موبایل شما ارسال میشود و 2 دقیقه کد معتبر است و فقط جهت همان ورود قابل استفاده است.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید !!