نرم افزار حسابداری قرض الحسنه خانوادگی

حسابداری صندوق قرض الحسنه خانوادگی به شکل های مختلفی قابل اجراست از یک فایل اکسل گرفته تا استفاده از نرم افزار حسابداری که میتوانند انواع کارهای حسابداری را باهاش انجام داد و نیاز به یک حسابداری هم دارد ، اما نرم افزار قرض الحسنه هم حسابداری است به شکل خودکار و هم بخش های مربوط به مدیریت وام و اقساط را هم انجام میدهد و امکاناتی که در نرم افزار قرض الحسنه وجود دارد میتواند به مدیریت کمک بسیاری کند این مثال مانند این است که بانک ها به جای استفاده از سیستم های مدیریت بانکداری از نرم افزار حسابداری شرکتی استفاده کنند . لذا کاربر نرم افزارهای مدیریت صندوق قرض الحسنه خانوادگی تخصصی برای مدیر صندوق ساخته شده است .

پیشنهاد میکنیم به منظور آشنایی بیشتر مقاله نحوه حسابداری قرض الحسنه را هم بخوانید .

 

صندوق قرض الحسنه خانوادگی

 

مدیران صندوق برای اینکه بتوانند به خوبی صندوق خانوادی را مدیریت کنند باید امکاناتی را جهت کنترل حساب ها و کنترل بدهی اعضا صندوق داشته باشند که کار مدیر را از حالت دستی به روش خودکار تغییر دهد ایشان باید انواع گزارشات را استخراج کند تا با خطای بسیار پایینی در خصوص تصمیم گیری که برای آینده دارد برنامه ریزی حساب شده کند . 

از جهت دیگر نرم افزار به گونه ای است که اعضا فامیل یا خانواده میتوانند وارد حساب کاربری خود شوند و صورت وضعیت حساب های خود را به صورت به روز و آنی ۲۴ ساعته مشاهده کنند یعنی لازم نیست دفترچه ای داشته باشند و صورت وضعیت پس انداز و وام را جداگانه ببینند .

بسیار کاربردی است که اعضا صندوق با طریق موبایل یا رایانه شخصی با باز کردن یکی از مرورگر های معتبر مانند کروم یا فایرفاکس وارد آدرس تعیین شده میشوند و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری میشوند . آنها می توانند عملیات پرداخت خود را به صورت آنلاین (درگاه پرداخت )‌ و آفلاین (کارت به کات - واریز به حساب و ثبت تراکنش در صفحه پرداخت خود) اجرا کنند این کار میتواند مدیریت صندوق خانوادگی را بسیار کمک کند که وقت زیادی را جهت تایید تراکنش های پرداخت نداشته باشد . عینا مشابهه خرید اینترنتی !

از دیدگاه نرم افزار صرفا داشتن تعدادی منو و اجرای یک رویه ثابت کافی نیست بلکه گزارش های متعددی از سرفصل های متفاوت نیز مهم است . در بخش وام ها امکانات فراوانی جهت درج کارمزد وام و داشتن جریمه دیرکرد و نوع گرفتن کارمزد مانند سرشکن روی اقساط یا گرفتن از پیش از اعطا وجود دارد  ، البته در توسعه صندوق های قرض الحسنه خانوادگی توجه به افزایش اعضا و افزایش سرمایه صندوق توجه بسیاری باید داشت و موفق ترین صندوق های خانوادگی صندوق هایی هستند که با هدف امور خیر و یاری رسانی رشد کرده اند .

جمع آوری سرمایه در صندوق قرض الحسنه خانوادگی

 

در ادامه شما را با برخی از مزیت های کلیدی نرم افزار آشنا میکنیم 

روش تعریف و طبقه بندی اعضا صندوق

مدیر بعد از تعریف اعضا اقدام به افتتاح حساب برای آنها میکند از آنجا که مدیریت تک تک حساب ها کار دشواری است واسطی را میان هر حساب در نظر میگیرم که بتواند به صورت گروهی شرایط حساب ها را تغییر دهد که عنوان آن گروه اعضا است . در گروه اعضا میتوان مبلغ ثابت حق عضویت را تعریف کرد ، سقف وام و سقف تعداد اقساط را مشخص کرد و در صورتی که مدیر تصمیم گرفت حق عضویت ثابت را افزایش دهد به سادگی با ویرایش گروه مشتریان عدد ثابت ماهیانه همه حساب های متصل به آن گروه نیز تغییر میکنند.

 

روش پرداخت حق عضویت و سهم توسط اعضا

هر عضو میتواند به عنوان حق عضویت یا سهم ثابت ماهیانه عددی را واریز نمایید ، در روش سنتی اعضا پول نقد را به دست مدیر صندوق میرسانند و مدیر در حساب دفتری خود آنها را ثبت میکند این روش بسیار خسته کننده است و یکی از دلایلی که مدیر ها خسته میشوند همین موضوع است که با مکانیزه کردن صندوق بار سنگینی از روی دوش مدیر برداشته خواهد شد. 

در نرم افزار گندم عضو میتواند به دو روش پرداخت خود را نهایی کند یکی اینکه از درگاه های آنلاین درون نرم افزار استفاده نمایید که این موضوع نیاز به آموزش مختصری به اعضا صندوق دارد و دیگری روش پرداخت از طریق اپلیکیشن های پرداخت مانند آپ است ، عضو صندوق صرفا با واریز وجه و ثبت تراکنش از طریق کارت به کارت در صفحه پرداخت نرم افزار گندم مدیر را از واریز خود مطلع می کند و بعد از بررسی های نهایی عملیات واریز تایید میشود . بعد از تایید صورت های مالی به روز میشوند . البته در روش پرداخت آنلاین مرحله تایید و بررسی توسط مدیر حذف میگردد.

 

حذف دفترچه های کاغذی و تبدیل به حساب کاربری الکترونیکی

در صندوق ها رسم است که دفترچه عضویت صندوق طی واریز و برداشت های عضو به روز میشوند در این روش مدیر باید حضور داشته باشد همچنین برای پرداخت اقساط هم باید مدیر همین کار را باید برای هر قسط اجرا کند که قطعا زمان بر و خسته کننده است .

اما در روش الکترونیکی که در نرم افزار قرض الحسنه گندم ارایه میشود دفترچه عضویت به حساب کاربری عضو تغییر کرده است و عضو  در حساب کاربری خودش کلیه اطلاعاتش را از قبیل مجموع پس انداز ، مجموع وام های دریافتی ، مجموع اقساط تسویه شده و نشده را مشاهده میکند و حتی درخواست وام جدید را ثبت نماید. جالب است که در این روش عضو در تکمیل اطلاعات خود سهیم است مثلا هنگامی که عضو واریز کارت به کارت می کند لازم نیست به مدیر تماس بگیرد و اطلاع دهد بلکه با وارد شدن به حساب کاربری صرفا پرداخت را به همراه مبلغ و تاریخ و زمان واریز ثبت میکند تا مدیر تایید کند . یا اگر از روش پرداخت الکترونیکی در سریع ترین روش پرداخت انجام میگردد.  جهت ورود به حساب کاربری هر عضو باید نام کاربری و رمز عبور خود را از مدیر دریافت کند و در صورت فراموشی رمز عبور با ورود به بخش یادآوری رمز جدید برای او پیامک میشود ، البته باید نسبت به تغییر رمز یکبار مصرف بعد از ورود اقدام نمایید.

 

اطلاع رسانی پیامکی در شرایط مختلف به اعضا صندوق خانوادگی

در شرایط مختلفی مدیر صندوق تصمیم میگیرد که برای اعضا پیامک ارسال کند که به دلیل مسدود بودن بسیاری از شماره های دریافت کنندگان عملا ارسال پیامک کاربردی ندارد از این رو ما با فراهم کردن شرایطی در راه اندازی خط پیامکی خدماتی این امکان را به صندوق های قرض الحسنه داده ایم که بدون نگرانی در فراهم کردن خطوط خدماتی امکان ارسال پیامک به شماره هایی که ورودی های خود را مسدود کرده اند را ایجاد کرده ایم .

 

روش دریافت وام به روش سهامی

برخی از صندوق ها برای هر عضو خود چند سهم تعریف میکنند و از هر سهم مبلغ مشخصی را میگیرند این روش در نرم افزار گندم به خوبی پشتیبانی میشود یعنی هر عضو میتوان به تعداد دلخواه حساب داشته باشد و هر ماه سهم هر حساب را پرداخت کند . 

 

چه کسانی بدهکار وام هستند ؟

برای اینکه مدیر متوجه بدهکاران باشد و بر اساس ترتیب اقساط عقب افتاده آنها را بررسی نمایید لازم است که در گزارش بدهکاران وام اعضا را بر اساس تعداد اقساط معوقه مشاهده کند . 

 

حق عضویت ماهیانه به صورت خودکار محاسبه گردد

در صندوق های خانوادگی مرسوم است که ماهیانه مبلغی به عنوان حق عضویت دریافت گردد حال اعضا صندوق با مراجعه به حساب کاربری خود از حق عضویت ماه جاری و ماه هایی قبلی مطلع میشوند . دقیقا یکی از قابلیت های نرم افزار گندم محاسبه خودکار حق عضویت افراد و محاسبه حق عضویت های پرداخت نشده است که مشتری به سادگی میتواند روی آنها اقدام کند( پرداخت آنلاین یا آفلاین)

با نمایش مجموع واریزی و برداشتی هر حساب در صورت حساب صندوق

هر حساب عضو از ابتدای افتتاح میتواند به صورت کل و تفکیک ماهاینه شامل مجموع واریز و برداشتی از گردش آن حساب باشد . جدا از اینکه میتوان ریز گردش حساب و مانده بعد از هر تراکنش را نیز در صورت حساب مشاهد کرد .

یکی از قابلیت هایی که میتوانید متوجه میزان سرمایه وارد شده به حساب باشد همین گزارش مجموع واریز های شخص است، این گزارش کمک میکند که جمع کلی از وضعیت برداشت ها و واریز ها جدا از مانده کل نیز داشته باشید.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید